Aktivt företag
Ugglum 8:70 AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast egendom, aktier och andra värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 november 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Industrivägen 11
- C/o
- c/o Bricks and Lime AB
- Postnummer & ort
- 43361 SÄVEDALEN
- Registrerat namn
- Ugglum 8:70 ABReg 2021-04-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
505 tkr
▼ 27,8 %Årets resultat
-355 tkr
▼ 12086,6 %Tillgångar
4,0 mkr
▼ 9,8 %Eget kapital
126 tkr
▼ 69,8 %Soliditet
3,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
2,1 mkr
▲ 921,5 %Totala skulder
3,8 mkr
▼ 3,6 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 505 196 | 699 685 | 619 942 | - | - |
| Övriga externa kostnader | 563 273 | 506 574 | 1 095 713 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −176 524 | 74 664 | −516 839 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −355 117 | −137 914 | −765 323 | 45 000 | 292 000 |
| Resultat före skatt | −355 117 | −2 914 | −7 323 | - | - |
| Årets resultat | −355 117 | −2 914 | −7 323 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 667 285 | 1 785 732 | 1 904 179 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 299 512 | 2 613 154 | 3 272 846 | - | - |
| Kassa & bank | 2 084 163 | 204 020 | 362 570 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 966 797 | 4 398 886 | 5 177 025 | - | - |
| Eget kapital | 125 684 | 415 801 | 418 716 | - | - |
| Långfristiga skulder | 3 659 500 | 3 790 500 | 3 921 500 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 181 613 | 192 585 | 836 809 | - | - |
| Soliditet (%) | 3,2 % | - | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 27,8 % jämfört med 2025, till 505 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 355 tkr, en nettomarginal på −70,3 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 3,2 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−34,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−70,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−27,8 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−9,7 % per år
2024 till 2026
Avkastning på eget kapital
−282,5 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-09-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-09-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-10-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sävedalen
Andra registrerade bolag med säte i Sävedalen.
- 2-steget Förvaltnings ABAB
- 2211 Group ABAB
- 3steget ABAB
- 423 Bemanning & Allservice ABAB
- 47:ans Sallader & Delikatesser ABAB
- 4GOLF SWEDEN ABAB
- 925 Consulting ABAB
- 925 Holding ABAB