Aktivt företag
Ugnen AB
Översikt
Bolaget ska driva mat och restaurang verksamhet.
- Registrerat
- 19 oktober 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Storgatan5
- C/o
- Ugnen AB
- Postnummer & ort
- 24531 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Ugnen ABReg 2021-12-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,2 mkr
▲ 22,5 %Årets resultat
439 tkr
▲ 65,9 %Tillgångar
1,5 mkr
▲ 46,6 %Eget kapital
988 tkr
▲ 80,0 %Soliditet
68,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
511 tkr
▲ 31,0 %Totala skulder
469 tkr
▲ 11,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 189 316 | 2 603 463 | 2 320 349 | 1 195 057 |
| Övriga externa kostnader | 377 685 | 412 520 | 338 714 | - |
| Personalkostnader | 1 304 357 | 975 480 | 926 331 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 555 071 | 407 386 | 420 453 | - |
| Resultat e. fin. poster | 553 572 | 407 939 | 420 430 | −92 152 |
| Resultat före skatt | 553 572 | 332 939 | 420 430 | - |
| Årets resultat | 438 814 | 264 469 | 351 501 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 990 361 | 621 134 | 281 907 | - |
| Omsättningstillgångar | 541 714 | 424 122 | 341 297 | - |
| Kassa & bank | 511 117 | 390 265 | 287 843 | - |
| Summa tillgångar | 1 532 075 | 1 045 256 | 623 204 | - |
| Eget kapital | 987 631 | 548 817 | 384 349 | - |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 107 450 | - |
| Kortfristiga skulder | 469 444 | 421 439 | 131 405 | - |
| Soliditet (%) | 68,4 % | 58,2 % | 61,7 % | 6,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,3 mkr (2023) till 3,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 439 tkr, en nettomarginal på 13,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 68,4 % vid årets slut, upp från 6,7 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 49 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+22,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+17,2 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
44,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB