Aktivt företag
UKAX AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva förvaltning av värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vaktgatan 8
- Postnummer & ort
- 21644 LIMHAMN
- Registrerat namn
- UKAX ABReg 2013-11-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
112 tkr
▲ 162,4 %Årets resultat
79 tkr
▲ 385,7 %Tillgångar
195 tkr
▼ 25,2 %Eget kapital
132 tkr
▼ 35,0 %Soliditet
68,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
154 tkr
▼ 14,7 %Totala skulder
63 tkr
▲ 67,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 111 510 | 42 500 | 43 600 | 18 025 | 65 300 |
| Övriga externa kostnader | 39 531 | 16 333 | 15 569 | 18 952 | 22 153 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 79 474 | 26 167 | 28 031 | −927 | 43 147 |
| Resultat e. fin. poster | 79 691 | 26 503 | 1 028 265 | −1 018 | 2 787 110 |
| Resultat före skatt | 99 591 | 20 503 | 1 021 265 | 82 | 2 779 110 |
| Årets resultat | 79 041 | 16 274 | 1 016 907 | 39 | 2 773 684 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 194 742 | 260 383 | 1 383 897 | 650 369 | 2 859 732 |
| Kassa & bank | 153 626 | 180 181 | 1 351 452 | 623 440 | 2 809 601 |
| Summa tillgångar | 194 742 | 260 383 | 1 383 897 | 650 369 | 2 859 732 |
| Eget kapital | 132 045 | 203 004 | 1 336 730 | 619 823 | 2 819 784 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 62 697 | 37 479 | 33 267 | 23 646 | 31 948 |
| Soliditet (%) | 68,0 % | 84,0 % | 97,0 % | 96,0 % | 99,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 79 tkr, en nettomarginal på 70,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 68,0 % vid årets slut, ned från 96,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 13 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
71,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
70,9 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
59,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,11
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Limhamn
Andra registrerade bolag med säte i Limhamn.
- &GROW ABAB
- 1961 Retail & Management ABAB
- 22 MAY ABAB
- 2A Pharma ABAB
- 2x-capital ABAB
- 2xL Invest ABAB
- 313 Granath ABAB
- 3C i Malmö ABAB