Aktivt företag
Ulricehamns Tapetfabrik AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva tillverkning och försäljning av tapeter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 mars 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 17240 Tapettillverkning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hillaredsvägen 2
- Postnummer & ort
- 52338 ULRICEHAMN
- Registrerat namn
- Ulricehamns Tapetfabrik ABReg 2018-03-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
12,0 mkr
▲ 18,2 %Årets resultat
-504 tkr
▲ 81,1 %Tillgångar
4,7 mkr
▲ 10,5 %Eget kapital
1,3 mkr
▼ 0,3 %Soliditet
27,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
108 tkr
▲ 1073,7 %Totala skulder
3,4 mkr
▲ 15,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 12 006 972 | 10 157 030 | 7 629 000 | 6 722 000 |
| Övriga externa kostnader | 7 059 178 | 5 776 208 | - | - |
| Personalkostnader | 2 858 165 | 2 688 316 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −441 821 | −1 467 226 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −503 766 | −2 665 016 | −2 437 000 | −2 532 000 |
| Resultat före skatt | −503 766 | −2 665 016 | - | - |
| Årets resultat | −503 766 | −2 665 016 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 649 985 | 884 506 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 094 750 | 3 407 876 | - | - |
| Kassa & bank | 108 077 | 9 208 | - | - |
| Summa tillgångar | 4 744 735 | 4 292 382 | - | - |
| Eget kapital | 1 295 438 | 1 299 204 | - | - |
| Långfristiga skulder | 903 160 | 759 801 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 546 137 | 2 233 377 | - | - |
| Soliditet (%) | 27,0 % | 30,0 % | 23,0 % | 21,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 6,7 mkr (2022) till 12,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 504 tkr, en nettomarginal på −4,2 %.
- Soliditeten var 27,0 % vid årets slut, upp från 21,0 % (2022).
Rörelsemarginal
−3,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−4,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+18,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+21,3 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
−38,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,61
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ulricehamn
Andra registrerade bolag med säte i Ulricehamn.
- 9ian Holding ABAB
- A&E Helander ABAB
- AB Aktiv Trafikutbildning i VästAB
- AB Bröderna StrålinAB
- AB Client Development i VegbyAB
- AB EmmemAB
- AB Hökerum Södra Änggården kv 11AB
- AB Kay StrålinAB