Aktivt företag
Ultraljudscentrum Stockholm AB
Översikt
Uppdaterad 2026-10-14
Vård och omsorg med fokus på diagnostik och ultraljudsledda interventioner samt rehab. Även kursverksamhet inom dessa områden.
- Registrerat
- 3 januari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86212 Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Smedjegatan 18
- C/o
- c/o Arena Motion & Rehab
- Postnummer & ort
- 13154 NACKA
- Registrerat namn
- Ultraljudscentrum Stockholm ABReg 2022-02-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,0 mkr
▲ 39,8 %Årets resultat
114 tkr
▲ 110,1 %Tillgångar
553 tkr
▲ 73,0 %Eget kapital
285 tkr
▲ 66,3 %Soliditet
51,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
285 tkr
▲ 99,1 %Totala skulder
268 tkr
▲ 80,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 013 863 | 2 872 091 | 2 066 327 | 847 409 |
| Övriga externa kostnader | 2 170 873 | 1 987 419 | 1 321 665 | 519 429 |
| Personalkostnader | 1 709 374 | 813 787 | 709 159 | 240 800 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 149 356 | 70 885 | 75 128 | 42 555 |
| Resultat e. fin. poster | 149 093 | 71 016 | 75 029 | 42 372 |
| Resultat före skatt | 149 093 | 71 016 | 75 029 | 42 372 |
| Årets resultat | 113 678 | 54 116 | 58 964 | 33 444 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 0 | 460 375 |
| Omsättningstillgångar | 553 144 | 319 817 | 380 267 | 222 638 |
| Kassa & bank | 284 882 | 143 064 | 195 581 | 168 376 |
| Summa tillgångar | 553 144 | 319 817 | 380 267 | 683 013 |
| Eget kapital | 285 202 | 171 524 | 117 408 | 58 444 |
| Långfristiga skulder | 26 662 | 26 662 | 26 662 | 465 000 |
| Kortfristiga skulder | 241 280 | 121 631 | 236 197 | 159 569 |
| Soliditet (%) | 51,6 % | 53,6 % | 30,9 % | 8,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 847 tkr (2022) till 4,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 114 tkr, en nettomarginal på 2,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 51,6 % vid årets slut, upp från 8,6 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+39,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+67,9 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
39,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,29
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-03
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-08-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nacka
Andra registrerade bolag med säte i Nacka.
- 08 Padel ABAB
- 173 Bygg & Inredning ABAB
- 18 Kvadrat ABAB
- 180grader Consulting ABAB
- 2 L Konsult ABAB
- 2Lefty's ABAB
- 2Play Studios ABAB
- 2TP Marketing Services AktiebolagAB