Aktivt företag
Un Tied AB
Översikt
Bolaget skall handla med klädpartier, fastighetsförvaltning, värdepappershantering och därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 21 februari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46420 Partihandel med kläder och skodon
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- GRANLIDSVÄGEN 13
- Postnummer & ort
- 43650 HOVÅS
- Registrerat namn
- Un Tied ABReg 2014-02-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,6 mkr
▼ 2,4 %Årets resultat
115 tkr
▲ 1394,9 %Tillgångar
1,4 mkr
▲ 1,3 %Eget kapital
913 tkr
▲ 1,6 %Soliditet
80,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,3 mkr
▲ 32,7 %Totala skulder
217 tkr
▲ 231,0 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 569 854 | 1 607 774 | 2 402 715 | 4 186 551 | 3 047 466 |
| Övriga externa kostnader | 307 147 | 701 966 | - | - | 400 575 |
| Personalkostnader | 186 783 | 164 845 | - | - | 727 600 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 241 691 | −10 665 | - | - | 141 350 |
| Resultat e. fin. poster | 56 657 | 15 579 | 329 760 | 703 969 | 141 130 |
| Resultat före skatt | 203 657 | 15 579 | - | - | 97 130 |
| Årets resultat | 114 762 | 7 677 | - | - | 69 572 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 200 255 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 449 201 | 1 229 948 | - | - | 1 519 296 |
| Kassa & bank | 1 338 231 | 1 008 326 | - | - | 1 108 955 |
| Summa tillgångar | 1 449 201 | 1 430 203 | - | - | 1 519 296 |
| Eget kapital | 912 509 | 897 747 | - | - | 1 056 856 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 216 692 | 65 456 | - | - | 271 440 |
| Soliditet (%) | 80,5 % | 88,7 % | 70,9 % | 71,7 % | 79,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 4,2 mkr (2023) till 1,6 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 115 tkr, en nettomarginal på 7,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 80,5 % vid årets slut, upp från 71,7 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 59 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med kläder och skodon (SNI 46420). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−2,4 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−15,3 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
12,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-03-31)
Registrerad: 2026-09-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-09-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-09-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-03-31)
Registrerad: 2021-09-27
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-10-31
3 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB