Aktivt företag
Untersteiner Training Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall utföra träning av travhästar ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 juli 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93191 Tävling med hästar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kappgatan 34D
- Postnummer & ort
- 30256 HALMSTAD
- Registrerat namn
- Untersteiner Training AktiebolagReg 1989-11-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
10,1 mkr
▲ 12,7 %Årets resultat
133 tkr
▼ 86,2 %Tillgångar
10,1 mkr
▼ 7,2 %Eget kapital
8,0 mkr
▲ 1,7 %Soliditet
87,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
3,1 mkr
▲ 22,0 %Totala skulder
1,1 mkr
▼ 42,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 094 587 | 8 957 629 | 10 473 092 | 6 072 000 | 30 941 000 |
| Övriga externa kostnader | 771 223 | 922 371 | 2 262 291 | - | - |
| Personalkostnader | 524 890 | 846 194 | 1 384 286 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 68 397 | 974 616 | 355 443 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 69 437 | 1 018 056 | 320 867 | −1 294 000 | 484 000 |
| Resultat före skatt | 181 113 | 1 220 881 | 1 061 095 | - | - |
| Årets resultat | 132 716 | 958 588 | 817 844 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 078 073 | 880 375 | 1 517 153 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 9 038 967 | 10 022 368 | 9 194 626 | - | - |
| Kassa & bank | 3 103 443 | 2 543 646 | 1 798 520 | - | - |
| Summa tillgångar | 10 117 040 | 10 902 743 | 10 711 779 | - | - |
| Eget kapital | 8 022 677 | 7 889 961 | 6 931 373 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 099 616 | 1 906 359 | 2 471 158 | - | - |
| Soliditet (%) | 87,0 % | 80,0 % | 74,0 % | 78,0 % | 61,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 12,7 % jämfört med 2024, till 10,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 133 tkr, en nettomarginal på 1,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 87,0 % vid årets slut, upp från 78,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, tävling med hästar (SNI 93191). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+12,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−24,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
1,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,22
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
5,0 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Halmstad
Andra registrerade bolag med säte i Halmstad.
- 021 Gruppen ABAB
- 035 Gruppen ABAB
- 035 Hus AktiebolagAB
- 1315 Invest ABAB
- 1389 Holding ABAB
- 16 FYRTIO ABAB
- 178MMS ABAB
- 21 Marketing ABAB