Aktivt företag
Uppsala Persiennfabrik Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av solskydd ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 februari 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 22230 Tillverkning av dörrar och fönster av plast
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bolandsgatan 9
- Postnummer & ort
- 75323 UPPSALA
- Registrerat namn
- Uppsala Persiennfabrik AktiebolagReg 1988-08-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
1,3 mkr
▼ 15,1 %Årets resultat
-71 tkr
▼ 13,2 %Tillgångar
437 tkr
▲ 10,5 %Eget kapital
-119 tkr
▼ 151,2 %Soliditet
-27,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
27 tkr
▼ 37,1 %Totala skulder
555 tkr
▲ 25,5 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 283 592 | 1 512 517 | 1 631 858 | 1 454 836 | 1 780 223 |
| Övriga externa kostnader | 430 478 | 505 746 | 437 803 | 431 068 | 379 104 |
| Personalkostnader | 435 781 | 505 438 | 500 366 | 493 086 | 367 687 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −64 032 | −57 124 | −34 855 | −224 426 | 171 786 |
| Resultat e. fin. poster | −71 363 | −63 023 | −38 888 | −227 447 | 167 240 |
| Resultat före skatt | −71 363 | −63 023 | −38 888 | −227 447 | 167 240 |
| Årets resultat | −71 363 | −63 023 | −38 888 | −233 434 | 167 240 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 2 184 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 436 731 | 395 155 | 588 456 | 399 875 | 491 479 |
| Kassa & bank | 27 295 | 43 421 | 318 439 | 78 733 | 96 094 |
| Summa tillgångar | 436 731 | 395 155 | 588 456 | 402 059 | 491 479 |
| Eget kapital | −118 571 | −47 209 | 15 814 | 54 702 | 288 136 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 555 302 | 442 364 | 572 642 | 347 357 | 203 343 |
| Soliditet (%) | -27,0 % | -12,0 % | 3,0 % | 14,0 % | 59,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,6 mkr (2021) till 1,3 mkr (2023).
- Årets resultat blev en förlust på 71 tkr, en nettomarginal på −5,6 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−119 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,79).
Rörelsemarginal
−5,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−5,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−15,1 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
−7,9 % per år
2019 till 2023
Balanslikviditet
0,79
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Entreprenad ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Maskin & Schakt ABAB
- 018 Taxi ABAB
- 018 Trafikkonsult ABAB
- 018 Ventilation ABAB