Aktivt företag
Upturn AB
Översikt
Försäljning och implementering av software lösningar inom områden så som projekt-, process- och aktivitetshantering.
- Registrerat
- 12 augusti 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Klockarevägen 32
- Postnummer & ort
- 23636 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- Upturn ABReg 2015-08-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
464 tkr
▼ 16,9 %Årets resultat
-90 tkr
▼ 163,9 %Tillgångar
157 tkr
▼ 37,4 %Eget kapital
127 tkr
▼ 41,4 %Soliditet
80,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
101 tkr
▼ 37,7 %Totala skulder
30 tkr
▼ 11,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 463 760 | 557 752 | 359 741 | 440 000 |
| Övriga externa kostnader | 102 295 | 81 165 | 78 048 | - |
| Personalkostnader | 443 256 | 336 515 | 306 382 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −90 159 | 139 186 | −26 152 | - |
| Resultat e. fin. poster | −89 572 | 140 078 | −26 532 | −186 000 |
| Resultat före skatt | −89 572 | 140 078 | −26 532 | - |
| Årets resultat | −89 572 | 140 078 | −26 532 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 156 701 | 250 219 | 106 599 | - |
| Kassa & bank | 101 138 | 162 258 | 41 192 | - |
| Summa tillgångar | 156 701 | 250 219 | 106 599 | - |
| Eget kapital | 126 761 | 216 333 | 76 254 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 29 940 | 33 886 | 30 345 | - |
| Soliditet (%) | 80,9 % | 86,5 % | 71,5 % | 73,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 16,9 % jämfört med 2024, till 464 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 90 tkr, en nettomarginal på −19,3 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 80,9 % vid årets slut, upp från 73,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−19,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−19,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−16,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+1,8 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
−70,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,23
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
464 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB