Aktivt företag
Utbildningsappar Sverige AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom, utveckla och sälja appar och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 58290 Utgivning av annan programvara
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Nackanäsgränd 5
- Postnummer & ort
- 13133 NACKA
- Registrerat namn
- Utbildningsappar Sverige ABReg 2016-06-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6 tkr
▼ 88,2 %Årets resultat
-8 tkr
▼ 127,3 %Tillgångar
127 tkr
▼ 40,0 %Eget kapital
117 tkr
▼ 33,1 %Soliditet
92,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
123 tkr
▼ 42,0 %Totala skulder
10 tkr
▼ 72,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 501 | 46 758 | 65 216 | 71 834 | 3 599 |
| Övriga externa kostnader | 13 566 | 13 160 | 17 050 | 9 880 | 9 200 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −8 065 | 33 598 | 48 166 | 61 954 | −5 601 |
| Resultat e. fin. poster | −8 068 | 37 306 | 49 589 | 62 017 | 994 399 |
| Resultat före skatt | −8 068 | 37 306 | 49 589 | 62 017 | 994 399 |
| Årets resultat | −8 068 | 29 604 | 39 331 | 60 382 | 994 399 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Omsättningstillgångar | 127 157 | 211 686 | 383 848 | 523 014 | 1 200 809 |
| Kassa & bank | 122 620 | 211 592 | 383 831 | 523 007 | 1 198 802 |
| Summa tillgångar | 127 157 | 211 786 | 383 948 | 523 114 | 1 200 909 |
| Eget kapital | 117 157 | 175 225 | 345 621 | 496 290 | 1 195 908 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 10 000 | 36 561 | 38 327 | 26 824 | 5 001 |
| Soliditet (%) | 92,1 % | 82,7 % | 90,0 % | 94,9 % | 99,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 8 tkr. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 92,1 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 2 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Avkastning på eget kapital
−6,9 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nacka
Andra registrerade bolag med säte i Nacka.
- .me Recruitment Partner Sweden ABAB
- 08 Padel ABAB
- 0xEnclave ABAB
- 1.6 Momentum ABAB
- 100% bygg i Nacka ABAB
- 173 Bygg & Inredning ABAB
- 18 Kvadrat ABAB
- 180grader Consulting ABAB