Aktivt företag

Uthyrningsmaskinen i Tänndalen AB

AB Org.nr 5569497737
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska bedriva uthyrningsverksamhet av hus, lägenheter, fritidshus, kontor, lagerlokaler samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
21 november 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 55202 Stug- och rumsuthyrning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Box 5289
C/o
c/o Reinova Properties AB
Postnummer & ort
10246 STOCKHOLM
Registrerat namn
Uthyrningsmaskinen i Tänndalen ABReg 2022-02-22

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
333 tkr
▲ 1512,6 %
Årets resultat
-38 tkr
▼ 3446,9 %
Tillgångar
9,5 mkr
▼ 52,6 %
Eget kapital
50 tkr
▲ 1,2 %
Soliditet
0,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
321 tkr
▼ 59,0 %
Totala skulder
9,5 mkr
▼ 52,7 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 332 510 20 620 0 0 0
Övriga externa kostnader 380 576 3 159 1 300 1 300 23 594
Personalkostnader - - - - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −38 806 17 461 1 761 −1 300 −23 594
Resultat e. fin. poster −37 775 −1 065 1 761 −1 300 −23 594
Resultat före skatt −37 775 −1 065 1 761 −1 300 −23 594
Årets resultat −37 775 −1 065 1 761 −1 300 −23 594
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 19 008 574 0 0 0
Omsättningstillgångar 9 517 122 1 062 055 50 461 48 700 50 000
Kassa & bank 321 416 784 322 8 664 6 903 8 203
Summa tillgångar 9 517 122 20 070 629 50 461 48 700 50 000
Eget kapital 50 000 49 396 50 461 48 700 50 000
Långfristiga skulder 9 418 806 9 922 000 0 - -
Kortfristiga skulder 48 316 10 099 233 0 - -
Soliditet (%) 0,5 % 0,2 % 100,0 % 100,0 % 100,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Årets resultat blev en förlust på 38 tkr, en nettomarginal på −11,4 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 0,5 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 37 % av bolagen med samma huvudbransch, stug- och rumsuthyrning (SNI 55202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−11,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−11,4 %
Årets resultat / omsättning

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Uthyrningsmaskinen i Tänndalen AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-19 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-03 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-04 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →