Aktivt företag
Väbo i Staffanstorp Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget ska bedriva tillverkning och försäljning av plastprodukter samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 september 1971
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 22220 Plastförpackningstillverkning
- Bransch (SNI)
- SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Guldvägen 5
- Postnummer & ort
- 24636 LÖDDEKÖPINGE
- Registrerat namn
- Väbo i Staffanstorp AktiebolagReg 1996-03-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,6 mkr
▼ 10,1 %Årets resultat
35 tkr
▲ 590,4 %Tillgångar
411 tkr
▼ 12,0 %Eget kapital
177 tkr
▲ 25,1 %Soliditet
46,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
205 tkr
▲ 22,3 %Totala skulder
214 tkr
▼ 25,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 555 326 | 1 729 903 | 1 981 897 | 1 686 536 | 1 227 658 |
| Övriga externa kostnader | 251 916 | 275 804 | 334 174 | 310 596 | 347 288 |
| Personalkostnader | 365 592 | 374 565 | 384 525 | 414 134 | 384 959 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −15 246 | −16 054 | −89 949 | −63 934 | −100 154 |
| Resultat e. fin. poster | −14 528 | −16 020 | −89 951 | −63 968 | −100 384 |
| Resultat före skatt | 45 427 | 6 617 | 256 | 562 | −5 876 |
| Årets resultat | 35 484 | 5 140 | 71 | 400 | −6 077 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Omsättningstillgångar | 361 163 | 417 193 | 666 255 | 599 984 | 549 519 |
| Kassa & bank | 205 433 | 167 933 | 157 261 | 68 552 | 164 441 |
| Summa tillgångar | 411 163 | 467 193 | 716 255 | 649 984 | 599 519 |
| Eget kapital | 176 700 | 141 216 | 136 076 | 136 005 | 135 605 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 214 272 | 287 377 | 543 779 | 474 079 | 424 014 |
| Soliditet (%) | 46,9 % | 36,8 % | 23,0 % | 26,0 % | 28,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,0 mkr (2022) till 1,6 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 35 tkr, en nettomarginal på 2,3 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 46,9 % vid årets slut, upp från 26,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 37 % av bolagen med samma huvudbransch, plastförpackningstillverkning (SNI 22220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−10,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+6,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
20,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Löddeköpinge
Andra registrerade bolag med säte i Löddeköpinge.
- 2Core AktiebolagAB
- 2MS ABAB
- 88:an Jour i Alvesta AktiebolagAB
- A Fair Dinkum Invest ABAB
- A Petermann Lönekonsult ABAB
- A-Montage ABAB
- A.R.T.4YOU ABAB
- Aalberts Surface Technologies Löddeköpinge ABAB