Vaccinationsgruppen Sverige AB
Översikt
Bolaget skall utföra tjänster inom det medicinska området såsom vaccination, utbildning, sjukvård och andra liknande verksamheter. Bolaget skall tillika bedriva egen tjänsteverksamhet samt förmedla konsulttjänster inom IT, företagsledning och management, försäljning, logistik, inköp, event marketing, PR, marknadsförings- och sponsoringverksamhet, samt även inköp, försäljning samt förmedling av produkter som kan härledas till samtliga tidigare nämnda verksamheter.
- Registrerat
- 19 februari 1985
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86212 Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sankt Eriksgatan 35
- C/o
- Vaccin.nu
- Postnummer & ort
- 11238 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Vaccinationsgruppen Sverige ABReg 2019-01-29
- Registrerat namn
- Vällingby VaccinationReg 1999-11-11
- Registrerat namn
- Västermalm VaccinationReg 2008-01-31
- Registrerat namn
- Vaccinationsgruppen VällingbyReg 2013-10-24
- Registrerat namn
- Vaccinationsgruppen KungsholmenReg 2013-10-24
- Registrerat namn
- Vaccinationsgruppen HötorgetReg 2013-10-24
- Registrerat namn
- Vaccinationsgruppen ÖstermalmstorgReg 2018-11-27
- Registrerat namn
- Vaccinationsgruppen MariatorgetReg 2018-11-27
- Registrerat namn
- Vaccinationsgruppen Östra StationReg 2018-11-27
- Registrerat namn
- Vaccinationsgruppen SödermalmReg 2019-01-29
- Registrerat namn
- Vaccinationsgruppen ÖstermalmReg 2019-01-29
- Registrerat namn
- Vaccinationsgruppen NorrmalmReg 2019-01-29
- Registrerat namn
- Vaccinationsgruppen LidingöReg 2019-01-29
- Registrerat namn
- Vaccinationsgruppen NackaReg 2019-01-29
- Registrerat namn
- Vaccinationsgruppen VärmdöReg 2019-01-29
- Registrerat namn
- Vaccinationsgruppen BrommaReg 2019-01-29
- Registrerat namn
- Vaccin.nu SverigeReg 2019-01-29
- Registrerat namn
- Vaccin.nu GöteborgReg 2022-03-22
- Registrerat namn
- Vaccin.nu MalmöReg 2022-03-22
- Registrerat namn
- Vaccin.nu HelsingborgReg 2022-03-22
- Registrerat namn
- Vaccin.nu KarlskronaReg 2022-03-22
- Registrerat namn
- Vaccin.nu ÖrebroReg 2022-03-22
- Registrerat namn
- Vaccin.nu LundReg 2022-03-22
- Registrerat namn
- Vaccin.nu EnköpingReg 2022-03-22
- Registrerat namn
- Vaccin.nu VästeråsReg 2022-03-22
- Registrerat namn
- Vaccin.nu VasastanReg 2022-03-22
- Registrerat namn
- Vaccin.nu VällingbyReg 2022-03-22
- Registrerat namn
- Vaccin.nu KungsholmenReg 2022-03-22
- Registrerat namn
- Vaccin.nu SödermalmReg 2022-03-22
- Registrerat namn
- Vaccin.nu ÖstermalmReg 2022-03-22
- Registrerat namn
- Vaccin.nu NorrmalmReg 2022-03-22
- Registrerat namn
- Vaccin.nu BrommaReg 2022-03-22
- Registrerat namn
- Vaccin.nu VärmdöReg 2022-03-22
- Registrerat namn
- Vaccin.nu NackaReg 2022-03-22
- Registrerat namn
- Vaccin.nu SolnaReg 2025-01-11
- Registrerat namn
- Vaccination Group Sweden ABReg 2019-01-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 71 390 578 | 71 151 147 | 54 682 811 | 30 707 739 | 22 460 000 |
| Övriga externa kostnader | 14 329 281 | 9 561 576 | 7 591 695 | 5 643 090 | - |
| Personalkostnader | 21 281 367 | 16 848 240 | 12 995 871 | 8 117 383 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −820 922 | 3 818 174 | 12 003 373 | 3 699 434 | - |
| Resultat e. fin. poster | −1 067 876 | 3 791 132 | 11 969 237 | 3 637 901 | −365 000 |
| Resultat före skatt | 432 124 | 3 791 132 | 10 469 237 | 3 637 901 | - |
| Årets resultat | 282 972 | 2 970 713 | 8 279 942 | 2 939 399 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 845 177 | 4 859 128 | 3 870 321 | 1 515 424 | - |
| Omsättningstillgångar | 9 795 094 | 12 926 554 | 12 588 516 | 5 581 674 | - |
| Kassa & bank | 3 403 293 | 6 396 697 | 6 701 542 | 1 612 535 | - |
| Summa tillgångar | 15 640 271 | 17 785 682 | 16 458 837 | 7 097 098 | - |
| Eget kapital | 7 359 407 | 7 076 435 | 9 105 722 | 2 825 780 | - |
| Långfristiga skulder | 1 329 984 | 645 644 | 0 | 263 618 | - |
| Kortfristiga skulder | 6 950 880 | 8 563 603 | 5 853 115 | 4 007 700 | - |
| Soliditet (%) | - | 46,5 % | 62,6 % | 39,8 % | -3,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 22,5 mkr (2020) till 71,4 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 283 tkr, en nettomarginal på 0,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB