Aktivt företag
Vackra Klara AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
Hud, skönhetsvård, fotvård, kostrådgivning, samtalsterapi, stresshantering
- Registrerat
- 28 juni 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47752 Detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar
- Bransch (SNI)
- SNI 86999 Annan övrig hälso- och sjukvård
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 47751 Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Diktarvägen 8
- Postnummer & ort
- 17169 SOLNA
- Registrerat namn
- Vackra Klara ABReg 2018-06-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
169 tkr
▲ 70,7 %Årets resultat
-24 tkr
▲ 65,3 %Tillgångar
43 tkr
▼ 52,5 %Eget kapital
-438 tkr
▼ 5,9 %Soliditet
-1028,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1 kr
▼ 100,0 %Totala skulder
480 tkr
▼ 4,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 168 796 | 98 905 | 2 000 |
| Övriga externa kostnader | 112 948 | 112 108 | - |
| Personalkostnader | 10 884 | −2 959 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −24 350 | −70 272 | - |
| Resultat e. fin. poster | −24 350 | −70 272 | −43 000 |
| Resultat före skatt | −24 350 | −70 272 | - |
| Årets resultat | −24 350 | −70 272 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 40 000 | 40 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 571 | 49 583 | - |
| Kassa & bank | 1 | 21 105 | - |
| Summa tillgångar | 42 571 | 89 583 | - |
| Eget kapital | −437 797 | −413 447 | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 474 380 | - |
| Kortfristiga skulder | 480 368 | 28 650 | - |
| Soliditet (%) | -1028,0 % | 202,0 % | 406,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 24 tkr, en nettomarginal på −14,4 %.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−438 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,01).
- Omsättningen var högre än hos 40 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar (SNI 47752). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−14,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−14,4 %
Årets resultat / omsättning
Balanslikviditet
0,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
169 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2026-01-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Solna
Andra registrerade bolag med säte i Solna.
- 08 Multiservice ABAB
- 08 Schakt ABAB
- 08Form Bygg ABAB
- 1033 Consulting ABAB
- 111M ABAB
- 11M Sportsmanagement ABAB
- 18zero Advisors ABAB
- 195-Anläggning ABAB