Aktivt företag
Väg- & Trailertransport i Furusjö AB
Översikt
Bolaget skall bedriva åkeri- och logistikverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kullevägen 3
- Postnummer & ort
- 56691 HABO
- Registrerat namn
- Väg- & Trailertransport i Furusjö ABReg 2014-03-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,9 mkr
▲ 1192,6 %Årets resultat
5 tkr
▲ 147,4 %Tillgångar
969 tkr
▲ 167,2 %Eget kapital
32 tkr
▲ 17,5 %Totala skulder
938 tkr
▲ 179,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 877 476 | 145 252 | 258 050 | 628 773 | 425 123 |
| Övriga externa kostnader | 187 097 | 115 905 | 147 547 | 110 243 | - |
| Personalkostnader | 303 034 | 0 | 0 | 3 520 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 24 138 | 40 480 | −280 012 | 28 188 | - |
| Resultat e. fin. poster | 4 721 | 1 908 | −316 910 | 156 | 81 |
| Resultat före skatt | 4 721 | 1 908 | −316 910 | 156 | - |
| Årets resultat | 4 721 | 1 908 | −316 910 | 156 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 17 550 | 187 893 | 489 427 | - |
| Omsättningstillgångar | 969 409 | 345 267 | 453 503 | 462 484 | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 969 409 | 362 817 | 641 396 | 951 911 | - |
| Eget kapital | 31 630 | 26 908 | 25 000 | 25 237 | - |
| Långfristiga skulder | 153 386 | 198 009 | 267 989 | 227 980 | - |
| Kortfristiga skulder | 784 393 | 137 900 | 348 407 | 698 694 | - |
| Soliditet (%) | - | - | 3,9 % | 2,7 % | 2,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 5 tkr, en nettomarginal på 0,3 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, vägtransport, godstrafik (SNI 49410). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,3 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
+45,0 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,24
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Väg- & Trailertransport i Furusjö AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Habo
Andra registrerade bolag med säte i Habo.
- 1048 SVERIGE ABAB
- 1934 Förvaltning ABAB
- 1935 Förvaltning ABAB
- 1969 Holding ABAB
- 2MK i Habo ABAB
- 3nds Nordic ABAB
- 42K ABAB
- A & I Fredrikssons Åkeri AktiebolagAB