Aktivt företag
Valegro AB
Översikt
Bolaget skall bedriva konsultativ verksamhet med personal- bemanning samt personaluthyrning, rekrytering och entreprenad- verksamhet inom personalbemanning, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 78100 Arbetsförmedling och rekrytering
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 77210 Uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning
- Bransch (SNI)
- SNI 93191 Tävling med hästar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ölandsgatan, 42
- C/o
- Stavegren & Partners
- Postnummer & ort
- 11663 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Valegro ABReg 2014-01-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,3 mkr
▼ 22,4 %Årets resultat
-206 tkr
▼ 3455,7 %Tillgångar
768 tkr
▼ 41,2 %Eget kapital
199 tkr
▼ 50,9 %Soliditet
25,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
303 tkr
▲ 17,8 %Totala skulder
569 tkr
▼ 27,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 271 710 | 4 216 062 | 6 216 078 | 7 880 581 | 1 936 000 |
| Övriga externa kostnader | 961 591 | 1 195 510 | 1 293 894 | 1 274 456 | - |
| Personalkostnader | 953 672 | 2 203 551 | 3 061 704 | 2 576 984 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −320 924 | 24 732 | 59 087 | 749 384 | - |
| Resultat e. fin. poster | −320 629 | 19 666 | 57 616 | 748 260 | 117 000 |
| Resultat före skatt | −205 629 | 19 666 | 57 616 | 748 260 | - |
| Årets resultat | −205 629 | −5 783 | 6 667 | 559 492 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 21 346 | 27 914 | 6 180 | 12 360 | - |
| Omsättningstillgångar | 746 718 | 1 277 358 | 1 268 825 | 2 460 923 | - |
| Kassa & bank | 302 546 | 256 891 | 587 429 | 1 061 969 | - |
| Summa tillgångar | 768 064 | 1 305 272 | 1 275 005 | 2 473 283 | - |
| Eget kapital | 198 643 | 404 272 | 410 055 | 903 388 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 569 421 | 786 000 | 749 950 | 1 454 895 | - |
| Soliditet (%) | 25,9 % | 38,0 % | 39,3 % | 40,2 % | 55,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 7,9 mkr (2021) till 3,3 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 206 tkr, en nettomarginal på −6,3 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 25,9 % vid årets slut, ned från 40,2 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−9,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−6,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−22,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+14,0 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−103,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,31
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB