Aktivt företag
ValeVera AB
Översikt
Konsultverksamhet med tjänster inom mjukvaruutveckling för telekom-, fordonindustri, IT, management, ekonomi och administration. Apputveckling för mobiler och surfplattor.
- Registrerat
- 20 december 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Västra Kopparkärrsvägen 13C
- Postnummer & ort
- 43654 HOVÅS
- Registrerat namn
- ValeVera ABReg 2016-12-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,3 mkr
▼ 23,3 %Årets resultat
158 tkr
▼ 71,2 %Tillgångar
7,2 mkr
▼ 1,8 %Eget kapital
4,1 mkr
▲ 1,4 %Soliditet
58,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
722 tkr
▼ 8,7 %Totala skulder
3,0 mkr
▼ 5,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 300 799 | 1 695 987 | 1 695 148 | 1 490 602 | 1 566 568 |
| Övriga externa kostnader | 381 851 | 314 903 | 265 219 | - | - |
| Personalkostnader | 826 424 | 753 550 | 775 825 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 335 702 | 847 334 | 874 844 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 199 612 | 691 414 | 716 485 | 732 781 | 1 069 933 |
| Resultat före skatt | 199 612 | 691 414 | 716 485 | - | - |
| Årets resultat | 157 889 | 548 792 | 567 286 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 779 392 | 5 779 392 | 5 779 392 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 389 328 | 1 518 915 | 1 090 265 | - | - |
| Kassa & bank | 722 268 | 791 385 | 548 751 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 168 720 | 7 298 307 | 6 869 657 | - | - |
| Eget kapital | 4 136 681 | 4 078 792 | 3 530 000 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 874 647 | 2 984 126 | 3 088 718 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 157 392 | 235 389 | 250 939 | - | - |
| Soliditet (%) | 58,0 % | 56,0 % | 51,0 % | 45,0 % | 54,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 23,3 % jämfört med 2024, till 1,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 158 tkr, en nettomarginal på 12,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 58,0 % vid årets slut, upp från 45,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
25,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−23,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−4,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
3,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,83
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB