Registrerat, ej verksamt
Vallbom Holding AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Äga och förvalta aktier och andelar i andra bolag.
- Registrerat
- 3 september 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64212 Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Backabro 353
- C/o
- c/o Mats Åke Vallbom
- Postnummer & ort
- 79024 TOFTBYN
- Registrerat namn
- Vallbom Holding ABReg 2020-09-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
Årets resultat
-6 tkr
▼ 100,2 %Tillgångar
4,5 mkr
▼ 4,2 %Eget kapital
4,4 mkr
▼ 0,1 %Soliditet
98,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
11 tkr
▼ 88,2 %Totala skulder
64 tkr
▼ 74,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 6 092 | - | 0 | 500 | 583 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −6 092 | 0 | 0 | −500 | −583 |
| Resultat e. fin. poster | −6 092 | 3 794 731 | 420 801 | −500 | 189 417 |
| Resultat före skatt | −6 092 | 3 794 731 | 420 801 | −500 | 189 417 |
| Årets resultat | −6 092 | 3 794 731 | 420 801 | −500 | 189 417 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 776 501 | 4 256 501 | 1 097 264 | 1 097 264 | 600 000 |
| Omsättningstillgångar | 710 861 | 426 953 | 75 708 | 5 917 | 6 417 |
| Kassa & bank | 10 806 | 91 898 | 75 708 | 5 917 | 6 417 |
| Summa tillgångar | 4 487 362 | 4 683 454 | 1 172 972 | 1 103 181 | 606 417 |
| Eget kapital | 4 423 357 | 4 429 449 | 634 718 | 213 917 | 214 417 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 64 005 | 254 005 | 538 254 | 889 264 | 392 000 |
| Soliditet (%) | 98,6 % | 94,6 % | 54,1 % | 19,4 % | 35,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en förlust på 6 tkr. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 98,6 % vid årets slut, upp från 19,4 % (2022).
Avkastning på eget kapital
−0,1 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Toftbyn
Andra registrerade bolag med säte i Toftbyn.
- Annelie Nisser Fastighetsförvaltning ABAB
- Backa Schakt & Entreprenad ABAB
- Backa Tull ABAB
- BST i Toftbyn ABAB
- Dalafem ABAB
- Dalaingenjören ABAB
- E.N Skogsavverkning ABAB
- EM Haglund Entreprenad ABAB