Aktivt företag
Value Accounting Group AB
Översikt
Konsultverksamhet avseende företags organisation, information inkl. ekonomi- och administration samt äga och förvalta aktier.
- Registrerat
- 13 juli 2007
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 74641 BÅLSTA
- Registrerat namn
- Value Accounting Group ABReg 2025-03-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▲ 23,3 %Årets resultat
990 tkr
▲ 106,5 %Tillgångar
3,5 mkr
▲ 7,1 %Eget kapital
2,6 mkr
▲ 22,9 %Soliditet
81,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
128 tkr
▲ 68,1 %Totala skulder
599 tkr
▼ 29,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 423 250 | 1 154 566 | 1 092 081 | 1 176 154 | 1 144 825 |
| Övriga externa kostnader | 110 276 | 86 577 | 85 354 | - | - |
| Personalkostnader | 499 799 | 442 310 | 312 095 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 813 175 | 625 679 | 694 632 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 153 562 | 607 590 | 340 250 | 734 162 | 116 198 |
| Resultat före skatt | 1 153 562 | 607 590 | 205 250 | - | - |
| Årets resultat | 990 101 | 479 405 | 121 627 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 602 400 | 3 025 800 | 3 400 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 939 860 | 282 202 | 93 744 | - | - |
| Kassa & bank | 127 532 | 75 858 | 93 744 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 542 260 | 3 308 002 | 3 493 744 | - | - |
| Eget kapital | 2 628 689 | 2 138 588 | 2 159 183 | - | - |
| Långfristiga skulder | 293 930 | 387 138 | 300 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 304 641 | 467 276 | 719 561 | - | - |
| Soliditet (%) | 81,3 % | 72,2 % | 66,1 % | 76,3 % | 70,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,1 mkr (2023) till 1,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 990 tkr, en nettomarginal på 69,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 81,3 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
57,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
69,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+23,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
37,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Bålsta
Andra registrerade bolag med säte i Bålsta.
- 08 Lyft ABAB
- 2 Invest Sverige ABAB
- 2-Con Rental ABAB
- 28 Symbols ABAB
- 2Con Sverige ABAB
- 2TM Capital ABAB
- 2TM Holding ABAB
- 33ans Allservice ABAB