Aktivt företag

Vara Emballagesnickeri AB

AB Org.nr 5569939027
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-01

Föremålet för bolagets verksamhet är tillverkning och reparation av träemballage och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
5 december 2014
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 16240 Träförpackningstillverkning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Tingshusgatan 13
Postnummer & ort
53430 VARA
Registrerat namn
Vara Emballagesnickeri ABReg 2014-12-05

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
7,6 mkr
▲ 12,8 %
Årets resultat
182 tkr
▲ 209,7 %
Tillgångar
1,5 mkr
▼ 2,6 %
Eget kapital
270 tkr
▲ 207,8 %
Soliditet
17,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Totala skulder
1,2 mkr
▼ 15,3 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 7 598 307 6 738 356 8 189 591 7 882 358 5 469 030
Övriga externa kostnader 727 856 778 641 701 549 622 398 637 833
Personalkostnader 2 194 741 2 234 625 2 002 721 2 101 523 1 423 561
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 234 182 −121 519 162 875 62 861 587 959
Resultat e. fin. poster 196 650 −166 164 130 403 −93 310 577 309
Resultat före skatt 196 650 −166 164 130 403 124 458 359 541
Årets resultat 182 336 −166 164 101 980 66 068 279 565
Balansräkning
Anläggningstillgångar 83 208 113 371 232 185 316 362 374 987
Omsättningstillgångar 1 424 214 1 435 084 1 508 519 1 665 560 1 386 371
Kassa & bank - 0 240 380 0 245 879
Summa tillgångar 1 507 422 1 548 455 1 740 704 1 981 922 1 761 358
Eget kapital 270 085 87 749 253 913 214 433 348 365
Långfristiga skulder 79 150 147 553 406 613 482 432 558 797
Kortfristiga skulder 1 158 187 1 313 153 1 080 178 1 285 057 636 428
Soliditet (%) 17,9 % 5,7 % 14,6 % 10,8 % 29,6 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 12,8 % jämfört med 2023, till 7,6 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 182 tkr, en nettomarginal på 2,4 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 17,9 % vid årets slut, upp från 10,8 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 68 % av bolagen med samma huvudbransch, träförpackningstillverkning (SNI 16240). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+12,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+8,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
67,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,23
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,5 mkr
3 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Vara Emballagesnickeri AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-08

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-10 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-14 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-06 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-17 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-06 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-05-23 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Vara

Andra registrerade bolag med säte i Vara.

Alla företag i Vara →