Aktivt företag
Vårdkontakt i norr AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-10
Bolaget ska bedriva personaluthyrning inom vård och omsorg samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 oktober 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 87301 Vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personer
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Bransch (SNI)
- SNI 87100 Boende med sjuksköterskevård
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hissjö 740
- Postnummer & ort
- 90591 UMEÅ
- Registrerat namn
- Vårdkontakt i norr ABReg 2018-10-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
515 tkr
▼ 9,0 %Årets resultat
46 tkr
▼ 33,0 %Tillgångar
679 tkr
▲ 12,1 %Eget kapital
340 tkr
▲ 15,7 %Soliditet
57,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
369 tkr
▲ 1,7 %Totala skulder
279 tkr
▲ 2,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 515 037 | 566 097 | 505 779 | 344 593 | 392 513 |
| Övriga externa kostnader | 419 271 | 438 397 | 372 084 | 339 292 | 303 994 |
| Personalkostnader | 9 326 | 40 897 | 27 619 | 8 735 | 20 206 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 78 040 | 86 803 | 106 076 | −3 434 | 68 212 |
| Resultat e. fin. poster | 78 040 | 86 803 | 106 017 | −3 434 | 78 212 |
| Resultat före skatt | 58 265 | 86 803 | 106 017 | −3 434 | 58 508 |
| Årets resultat | 46 046 | 68 750 | 83 671 | −3 434 | 45 859 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 35 323 | 523 | 523 | 523 | 523 |
| Omsättningstillgångar | 643 742 | 605 246 | 460 256 | 296 686 | 267 402 |
| Kassa & bank | 368 855 | 362 705 | 325 214 | 201 164 | 210 037 |
| Summa tillgångar | 679 065 | 605 769 | 460 779 | 297 209 | 267 925 |
| Eget kapital | 339 652 | 293 607 | 224 855 | 141 184 | 144 618 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 279 097 | 271 621 | 195 383 | 115 484 | 82 766 |
| Soliditet (%) | 57,1 % | 53,8 % | 55,8 % | 58,3 % | 66,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 9,0 % jämfört med 2023, till 515 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 46 tkr, en nettomarginal på 8,9 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 57,1 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personer (SNI 87301). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−9,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+7,0 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
13,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,31
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Umeå
Andra registrerade bolag med säte i Umeå.
- 0408 Consulting ABAB
- 090 Umeå Holding ABAB
- 0day AktiebolagAB
- 100% Åsa ABAB
- 1588 Workwear ABAB
- 2 Per Holding ABAB
- 2 R i Umeå ABAB
- 2125 Medical ABAB