Aktivt företag
Vårgårda Maskin - Trailer AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Bolaget bedriver handel med kärror för traktor, lastbil och personbil samt erbjuder transporttjänster.
- Registrerat
- 28 december 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46610 Partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning
- Bransch (SNI)
- SNI 47813 Detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Asklanda Sällerhög 7
- Postnummer & ort
- 44793 VÅRGÅRDA
- Registrerat namn
- Vårgårda Maskin - Trailer ABReg 2017-12-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
31,8 mkr
▲ 38,0 %Årets resultat
1,2 mkr
▲ 325,9 %Tillgångar
21,0 mkr
▼ 7,0 %Eget kapital
4,6 mkr
▲ 29,8 %Soliditet
30,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
10 tkr
▲ 1689,2 %Totala skulder
13,8 mkr
▼ 18,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 31 809 398 | 23 056 001 | 25 501 731 | 28 448 972 | 22 710 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 335 326 | 2 020 676 | 1 982 105 | 2 464 650 | - |
| Personalkostnader | 1 898 282 | 1 378 897 | 1 170 111 | 944 018 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 448 259 | 1 086 245 | 1 710 129 | 2 345 296 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 829 444 | 396 891 | 1 144 529 | 1 889 000 | 1 581 000 |
| Resultat före skatt | 1 505 342 | 363 678 | 828 913 | 1 238 516 | - |
| Årets resultat | 1 185 109 | 278 248 | 652 573 | 988 155 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 137 224 | 5 984 816 | 6 246 831 | 6 447 543 | - |
| Omsättningstillgångar | 14 852 651 | 16 590 190 | 14 475 809 | 11 705 590 | - |
| Kassa & bank | 10 073 | 563 | 2 756 | 913 | - |
| Summa tillgångar | 20 989 875 | 22 575 006 | 20 722 640 | 18 153 133 | - |
| Eget kapital | 4 572 283 | 3 522 173 | 3 563 925 | 3 266 352 | - |
| Långfristiga skulder | 9 783 925 | 13 530 833 | 12 730 840 | 9 998 297 | - |
| Kortfristiga skulder | 4 014 588 | 3 409 023 | 2 103 111 | 2 978 336 | - |
| Soliditet (%) | 30,5 % | 22,5 % | 24,6 % | 25,1 % | 21,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 38,0 % jämfört med 2024, till 31,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,2 mkr, en nettomarginal på 3,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 30,5 % vid årets slut, upp från 25,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning (SNI 46610). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+38,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+8,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
25,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,70
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
10,6 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-16
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vårgårda
Andra registrerade bolag med säte i Vårgårda.
- 3D Building Sweden ABAB
- 7strand AktiebolagAB
- A-Solution Vårgårda ABAB
- A.A.A Städ Götaland ABAB
- A&E ABAB
- AB DI Tech Drilling EnergyAB
- AB DI Tech MachineAB
- AB Elvings BrunnsborrningAB