Aktivt företag
Varix AB
Översikt
Bolaget skall bedriva försäljning och konsultationer inom medicinteknik och medicinsk mottagning, förvalta fast och lös egendom, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 juni 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86222 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Västra Lärkvägen 3
- Postnummer & ort
- 23642 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- Varix ABReg 2018-06-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
920 tkr
▲ 23,7 %Årets resultat
63 tkr
▼ 91,2 %Tillgångar
2,6 mkr
▼ 8,2 %Eget kapital
2,1 mkr
▲ 3,1 %Soliditet
79,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
98 tkr
▼ 47,9 %Totala skulder
534 tkr
▼ 35,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 920 119 | 743 568 | 1 417 000 | 1 699 000 |
| Övriga externa kostnader | 542 449 | 548 791 | - | - |
| Personalkostnader | 280 709 | 509 871 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 59 584 | −462 472 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 62 622 | 713 876 | −156 000 | 310 000 |
| Resultat före skatt | 62 622 | 713 876 | - | - |
| Årets resultat | 62 622 | 713 876 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 829 956 | 1 852 963 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 773 158 | 984 156 | - | - |
| Kassa & bank | 98 229 | 188 583 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 603 114 | 2 837 119 | - | - |
| Eget kapital | 2 069 126 | 2 006 504 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 533 988 | 830 615 | - | - |
| Soliditet (%) | 79,0 % | 71,0 % | 60,0 % | 70,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 23,7 % jämfört med 2024, till 920 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 63 tkr, en nettomarginal på 6,8 %.
- Soliditeten var 79,0 % vid årets slut, upp från 70,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 61 % av bolagen med samma huvudbransch, specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+23,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−18,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
3,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,45
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
920 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-11-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2024-01-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB