Aktivt företag
Värmland HÖR AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Privat vårdgivare inom hörselvård, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 augusti 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86999 Annan övrig hälso- och sjukvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Strandvägen 2
- C/o
- Arvika Näringslivscentrum
- Postnummer & ort
- 67151 ARVIKA
- Registrerat namn
- Värmland HÖR ABReg 2017-08-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,9 mkr
▲ 4,3 %Årets resultat
127 tkr
▼ 66,6 %Tillgångar
1,2 mkr
▼ 7,4 %Eget kapital
507 tkr
▼ 35,0 %Soliditet
42,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
934 tkr
▼ 11,2 %Totala skulder
680 tkr
▲ 35,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 948 178 | 2 825 544 | 2 429 809 |
| Övriga externa kostnader | 676 319 | 609 077 | 616 444 |
| Personalkostnader | 1 149 077 | 928 709 | 829 557 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 135 839 | 480 222 | 280 457 |
| Resultat e. fin. poster | 156 917 | 480 650 | 280 257 |
| Resultat före skatt | 156 917 | 480 650 | 280 257 |
| Årets resultat | 126 862 | 379 632 | 216 562 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 8 471 | 19 770 | 31 074 |
| Omsättningstillgångar | 1 179 246 | 1 263 143 | 958 936 |
| Kassa & bank | 933 808 | 1 051 305 | 735 933 |
| Summa tillgångar | 1 187 717 | 1 282 913 | 990 010 |
| Eget kapital | 507 398 | 780 536 | 600 905 |
| Långfristiga skulder | 94 884 | 31 189 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 585 435 | 471 188 | 389 105 |
| Soliditet (%) | 42,7 % | 60,8 % | 60,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,4 mkr (2022) till 2,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 127 tkr, en nettomarginal på 4,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 42,7 % vid årets slut, ned från 60,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig hälso- och sjukvård (SNI 86999). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+10,2 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
25,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Arvika
Andra registrerade bolag med säte i Arvika.
- 123 Fönster ABAB
- 1H-Tech Solutions ABAB
- 3H-Tech ABAB
- 42store ABAB
- 61:ans Bilvård Arvika ABAB
- 671 00 Fastighet ABAB
- A Delia Holding ABAB
- A Forest Tjänst ABAB