Aktivt företag
Värnamo Musik AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Bolaget ska bedriva handel, reparation och uthyrning av musikinstrument och tillbehör samt arrangera musikevent och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 juli 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47691 Detaljhandel med musikinstrument och noter
- Bransch (SNI)
- SNI 77220 Uthyrning och leasing av andra hushållsartiklar och varor för personligt bruk
- Bransch (SNI)
- SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 95290 Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ouchterlonygatan 1
- Postnummer & ort
- 33131 VÄRNAMO
- Registrerat namn
- Värnamo Musik ABReg 2021-09-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,9 mkr
▼ 7,3 %Årets resultat
-21 tkr
▼ 124,9 %Tillgångar
1,4 mkr
▼ 9,6 %Eget kapital
685 tkr
▼ 3,0 %Soliditet
62,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
108 tkr
▼ 38,9 %Totala skulder
478 tkr
▼ 21,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 927 574 | 2 079 536 | 4 092 000 |
| Övriga externa kostnader | 544 758 | 509 345 | - |
| Personalkostnader | 253 852 | 239 507 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −10 922 | 148 913 | - |
| Resultat e. fin. poster | −21 368 | 144 169 | 940 000 |
| Resultat före skatt | −21 368 | 109 169 | - |
| Årets resultat | −21 368 | 85 813 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 417 491 | 1 568 670 | - |
| Kassa & bank | 108 408 | 177 390 | - |
| Summa tillgångar | 1 417 491 | 1 568 670 | - |
| Eget kapital | 684 956 | 706 324 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 477 535 | 607 346 | - |
| Soliditet (%) | 62,6 % | 57,9 % | 52,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 7,3 % jämfört med 2023, till 1,9 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 21 tkr, en nettomarginal på −1,1 %.
- Soliditeten var 62,6 % vid årets slut, upp från 52,5 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 58 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med musikinstrument och noter (SNI 47691). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,3 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
−3,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,97
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-10-14
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Värnamo
Andra registrerade bolag med säte i Värnamo.
- 1337 Logistics ABAB
- 1space ABAB
- 2.0 Pulverlackering Vmo ABAB
- 2023 Consulting ABAB
- 24XS ABAB
- 3manwill ABAB
- 3T Redovisning ABAB
- 402m Trading ABAB