Aktivt företag
Varvsbacken AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva sjukvårds- och läkartjänster, traditionella snickeritjänster, affärsutveckling och produktutveckling och innovation, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 maj 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86222 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
- Bransch (SNI)
- SNI 74110 Industridesign och modedesign
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kilgatan 15
- Postnummer & ort
- 89131 ÖRNSKÖLDSVIK
- Registrerat namn
- Varvsbacken ABReg 2023-06-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,6 mkr
▼ 6,1 %Årets resultat
162 tkr
▼ 34,3 %Tillgångar
658 tkr
▼ 12,1 %Eget kapital
258 tkr
▼ 24,4 %Soliditet
41,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
394 tkr
▼ 29,1 %Totala skulder
386 tkr
▼ 5,4 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 611 765 | 1 717 028 | 1 279 336 |
| Övriga externa kostnader | 127 689 | 108 367 | 56 522 |
| Personalkostnader | 1 262 173 | 1 291 306 | 883 800 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 221 003 | 310 699 | 339 014 |
| Resultat e. fin. poster | 220 402 | 310 865 | 339 130 |
| Resultat före skatt | 205 402 | 310 865 | 339 130 |
| Årets resultat | 161 982 | 246 513 | 269 294 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 53 124 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 605 320 | 748 659 | 665 771 |
| Kassa & bank | 394 186 | 555 913 | 445 394 |
| Summa tillgångar | 658 444 | 748 659 | 665 771 |
| Eget kapital | 257 789 | 340 807 | 294 294 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 385 655 | 407 852 | 371 477 |
| Soliditet (%) | 41,0 % | 45,5 % | 44,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 6,1 % jämfört med 2025, till 1,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 162 tkr, en nettomarginal på 10,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 41,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 73 % av bolagen med samma huvudbransch, specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−6,1 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+12,2 % per år
2024 till 2026
Avkastning på eget kapital
62,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,57
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-06-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-05-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Örnsköldsvik
Andra registrerade bolag med säte i Örnsköldsvik.
- 02GRUPPEN ABAB
- 10:ans Minilivs ABAB
- 2B Resilient ABAB
- 3 L Förvaltning ABAB
- 3L Glas & Bygg ABAB
- 414 Gruppen ABAB
- 4150132 Örnsköldsvik ABAB
- 4sturefour Future ABAB