Aktivt företag
Västra Bil Försäljnings AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Bolaget skall bedriva handel med nya och begagnade bilar samt dess tillhörande produkter. Med nämnda verksamheter därmed för- enlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 juli 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Magasingatan 31
- Postnummer & ort
- 43437 KUNGSBACKA
- Registrerat namn
- Västra Bil Försäljnings ABReg 2017-07-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
73,8 mkr
▲ 23,2 %Årets resultat
26 tkr
▼ 64,1 %Tillgångar
18,8 mkr
▼ 20,0 %Eget kapital
886 tkr
▲ 3,0 %Soliditet
4,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Totala skulder
17,9 mkr
▼ 20,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 73 794 846 | 59 893 183 | 80 443 519 | 40 081 184 | 20 000 |
| Övriga externa kostnader | 5 445 983 | 3 221 690 | 3 730 544 | 2 126 546 | - |
| Personalkostnader | 2 195 700 | 2 759 332 | 4 159 933 | 2 448 454 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 271 859 | 657 934 | 643 807 | 733 606 | - |
| Resultat e. fin. poster | 55 442 | 100 252 | 312 866 | 616 992 | 9 000 |
| Resultat före skatt | 55 442 | 100 252 | 312 866 | 616 992 | - |
| Årets resultat | 26 141 | 72 885 | 241 982 | 486 582 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 326 636 | 496 944 | 667 252 | 807 331 | - |
| Omsättningstillgångar | 18 476 379 | 22 996 428 | 20 868 769 | 13 676 759 | - |
| Kassa & bank | - | - | 4 999 | 0 | - |
| Summa tillgångar | 18 803 015 | 23 493 372 | 21 536 021 | 14 484 090 | - |
| Eget kapital | 885 880 | 859 739 | 786 854 | 544 872 | - |
| Långfristiga skulder | 8 037 836 | 9 942 894 | 11 205 632 | 4 976 447 | - |
| Kortfristiga skulder | 9 879 299 | 12 690 739 | 9 543 535 | 8 962 771 | - |
| Soliditet (%) | 4,7 % | 3,7 % | 3,7 % | 3,8 % | 96,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 23,2 % jämfört med 2023, till 73,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 26 tkr, en nettomarginal på 0,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 4,7 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+23,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+22,6 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
3,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
18,4 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-14
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kungsbacka
Andra registrerade bolag med säte i Kungsbacka.
- 158:ans Fisk ABAB
- 1JOY Fastigheter ABAB
- 2 Matilda & Jonny Städ & Hemservice ABAB
- 2D Technology ABAB
- 2Lift ABAB
- 2X-Communication ABAB
- 3P Functional Kinetics ABAB
- 3R4S Konsult ABAB