Aktivt företag

Västrabo Gård Aktiebolag

AB Org.nr 5564088697
← Tillbaka

Översikt

Bolagets verksamthet skall bestå av att själv eller genom dotterbolag bedriva odling av jordbruksprodukter, utföra körslor till lantbruk, kommuner och andra rörelseidkare, samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
17 oktober 1990
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 01110 Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Östra TallBacksvägen 5
Postnummer & ort
23642 HÖLLVIKEN
Registrerat namn
Västrabo Gård AktiebolagReg 1991-02-28

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
802 tkr
▲ 3,2 %
Årets resultat
155 tkr
▲ 586,4 %
Tillgångar
3,6 mkr
▼ 11,2 %
Eget kapital
1,7 mkr
▼ 12,9 %
Soliditet
46,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
116 tkr
▲ 9,3 %
Totala skulder
2,0 mkr
▼ 9,8 %
Nyckeltal 2026202520242023
Resultaträkning
Nettoomsättning 802 213 777 040 569 000 2 880 000
Övriga externa kostnader 676 363 838 478 - -
Personalkostnader 21 696 21 920 - -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 117 507 −113 584 - -
Resultat e. fin. poster 155 038 −31 876 319 000 2 361 000
Resultat före skatt 155 038 −31 876 - -
Årets resultat 155 038 −31 876 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 2 817 704 2 883 450 - -
Omsättningstillgångar 809 790 1 203 199 - -
Kassa & bank 115 914 106 030 - -
Summa tillgångar 3 627 494 4 086 649 - -
Eget kapital 1 657 973 1 902 935 - -
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 1 969 521 2 183 714 - -
Soliditet (%) 46,0 % 47,0 % 49,0 % 49,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 569 tkr (2024) till 802 tkr (2026).
  • Årets resultat blev en vinst på 155 tkr, en nettomarginal på 19,3 %.
  • Soliditeten var 46,0 % vid årets slut.
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,41).
  • Omsättningen var högre än hos 23 % av bolagen med samma huvudbransch, odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter (SNI 01110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,2 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−34,7 % per år
2023 till 2026
Avkastning på eget kapital
9,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
802 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Västrabo Gård Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

1 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-10-14 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Höllviken

Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.

Alla företag i Höllviken →