Aktivt företag
Vattenbyggnad i Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom vatten och miljövård och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 mars 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hovstavägen 5
- Postnummer & ort
- 70363 ÖREBRO
- Registrerat namn
- Vattenbyggnad i Sverige ABReg 2020-05-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
25,8 mkr
▼ 55,2 %Årets resultat
1,7 mkr
▼ 63,6 %Tillgångar
13,2 mkr
▼ 26,4 %Eget kapital
2,8 mkr
▼ 44,4 %Soliditet
47,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
14
Medelantal
Kassa & bank
3,3 mkr
▼ 54,4 %Totala skulder
6,1 mkr
▼ 34,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 25 808 861 | 57 593 572 | 30 048 364 | 7 688 933 |
| Övriga externa kostnader | 6 313 291 | 5 723 993 | 2 389 217 | 480 466 |
| Personalkostnader | 9 706 410 | 13 686 748 | 4 883 378 | 699 466 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 945 381 | 8 149 540 | 3 546 857 | 1 074 964 |
| Resultat e. fin. poster | 2 988 446 | 8 140 764 | 3 517 959 | 1 074 964 |
| Resultat före skatt | 2 206 089 | 5 969 802 | 2 571 591 | 664 235 |
| Årets resultat | 1 724 293 | 4 742 756 | 2 034 350 | 520 716 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 874 469 | 2 209 644 | 2 465 838 | 470 327 |
| Omsättningstillgångar | 11 361 547 | 15 780 061 | 12 784 551 | 2 594 719 |
| Kassa & bank | 3 258 017 | 7 149 371 | 441 599 | 628 051 |
| Summa tillgångar | 13 236 016 | 17 989 705 | 15 250 389 | 3 065 046 |
| Eget kapital | 2 847 312 | 5 123 018 | 2 380 262 | 545 916 |
| Långfristiga skulder | 17 950 | 17 950 | 1 873 614 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 6 093 415 | 9 320 678 | 9 639 416 | 2 108 401 |
| Soliditet (%) | 47,2 % | 44,0 % | 22,7 % | 28,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 55,2 % jämfört med 2023, till 25,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,7 mkr, en nettomarginal på 6,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 47,2 % vid årets slut, upp från 28,3 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik (SNI 71124). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−55,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−7,3 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
60,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,86
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
14 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-12-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-01-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-11-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB