Aktivt företag
Växjö Nya Djurklinik AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva veterinärverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 april 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 75000 Veterinärverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ljungadalsgatan 17
- C/o
- c/o Växjö Nya djurklinik
- Postnummer & ort
- 35246 VÄXJÖ
- Registrerat namn
- Växjö Nya Djurklinik ABReg 2014-09-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
17,9 mkr
▲ 7,1 %Årets resultat
2,6 mkr
▲ 53,6 %Tillgångar
5,5 mkr
▲ 17,9 %Eget kapital
2,7 mkr
▲ 51,3 %Soliditet
51,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
4,4 mkr
▲ 36,3 %Totala skulder
2,6 mkr
▼ 3,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 17 874 379 | 16 685 343 | 15 956 632 | 15 689 318 | 15 837 337 |
| Övriga externa kostnader | 2 508 189 | 2 323 566 | 2 009 402 | 1 816 942 | 2 023 243 |
| Personalkostnader | 7 222 380 | 7 295 189 | 7 037 031 | 7 184 273 | 6 749 780 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 246 088 | 2 069 488 | 2 326 832 | 2 095 748 | 2 337 673 |
| Resultat e. fin. poster | 3 309 457 | 2 104 936 | 2 230 339 | 2 154 926 | 2 371 306 |
| Resultat före skatt | 3 309 457 | 2 113 093 | 2 234 856 | 2 091 167 | 2 375 284 |
| Årets resultat | 2 625 676 | 1 709 222 | 1 746 626 | 1 656 917 | 1 854 494 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 297 817 | 468 064 | 508 118 | 3 133 346 | 3 053 006 |
| Omsättningstillgångar | 5 155 558 | 4 156 873 | 4 015 355 | 1 406 983 | 1 675 611 |
| Kassa & bank | 4 379 459 | 3 211 979 | 3 095 058 | 668 310 | 864 054 |
| Summa tillgångar | 5 453 375 | 4 624 937 | 4 523 473 | 4 540 329 | 4 728 617 |
| Eget kapital | 2 702 310 | 1 786 634 | 1 997 411 | 1 738 608 | 1 931 691 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 637 548 | 2 724 786 | 2 404 388 | 2 675 530 | 2 734 494 |
| Soliditet (%) | 51,2 % | 40,6 % | 46,3 % | 40,5 % | 41,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 15,7 mkr (2021) till 17,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 2,6 mkr, en nettomarginal på 14,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 51,2 % vid årets slut, upp från 40,5 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, veterinärverksamhet (SNI 75000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+7,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+3,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
97,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,95
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Växjö
Andra registrerade bolag med säte i Växjö.
- 1:st Promotion Profil och Presentreklam i Växjö ABAB
- 111 Solutions ABAB
- 140630 & BEZZ INVEST ABAB
- 1453 Holding ABAB
- 1927 Holding ABAB
- 1927 Real Estate ABAB
- 1UP Media ABAB
- 2 Boys racing ABAB