Aktivt företag

Växsjö Huggarna AB

AB Org.nr 5591254072
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-08

Bolaget skall bedriva drivning, röjning och timmerhus- tillverkning, förvalta fastigheter och värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
15 september 2017
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 02200 Drivning
Bransch (SNI)
SNI 02102 Skogsskötsel
Bransch (SNI)
SNI 16231 Tillverkning av monteringsfärdiga trähus
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Växsjö 2061
Postnummer & ort
82194 BOLLNÄS
Registrerat namn
Växsjö Huggarna ABReg 2017-09-15

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
17,3 mkr
▲ 5,4 %
Årets resultat
316 tkr
▼ 63,0 %
Tillgångar
13,3 mkr
▼ 18,9 %
Eget kapital
699 tkr
▼ 28,9 %
Soliditet
15,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
1,4 mkr
▼ 20,6 %
Totala skulder
10,8 mkr
▼ 23,4 %
Nyckeltal 2024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 17 261 209 16 379 696 13 229 000 9 513 000
Övriga externa kostnader 1 459 056 1 581 191 - -
Personalkostnader 4 987 280 4 543 391 - -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 1 536 831 1 316 422 - -
Resultat e. fin. poster 905 159 862 665 419 000 763 000
Resultat före skatt 405 159 862 665 - -
Årets resultat 315 924 853 000 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 10 131 162 12 572 374 - -
Omsättningstillgångar 3 161 828 3 820 346 - -
Kassa & bank 1 393 844 1 755 672 - -
Summa tillgångar 13 292 990 16 392 720 - -
Eget kapital 698 934 983 010 - -
Långfristiga skulder 6 309 326 9 994 542 - -
Kortfristiga skulder 4 534 730 4 165 168 - -
Soliditet (%) 15,7 % 12,1 % 10,3 % 6,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 9,5 mkr (2021) till 17,3 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 316 tkr, en nettomarginal på 1,8 %.
  • Soliditeten var 15,7 % vid årets slut, upp från 6,0 % (2021).
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,70).
  • Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, drivning (SNI 02200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+22,0 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
45,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,70
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,2 mkr
8 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Växsjö Huggarna AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-15

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-11-21 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-11-12 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-12-20 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-12-14 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-02-21 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Bollnäs

Andra registrerade bolag med säte i Bollnäs.

Alla företag i Bollnäs →