Aktivt företag
VBF Entreprenad AB
Översikt
Företaget ska bedriva verksamhet inom byggbranschen, såsom snickeri, stål, renovering, rivning, och betong -arbeten. Därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 september 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 26152 LANDSKRONA
- Registrerat namn
- VBF Entreprenad ABReg 2022-09-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,3 mkr
▲ 4,1 %Årets resultat
150 tkr
▼ 41,0 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 6,4 %Eget kapital
288 tkr
▼ 38,4 %Soliditet
39,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
604 tkr
▲ 243,3 %Totala skulder
700 tkr
▲ 38,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 310 323 | 2 219 924 | 2 609 383 |
| Övriga externa kostnader | 258 791 | 262 705 | 203 145 |
| Personalkostnader | 1 972 505 | 1 275 818 | 2 034 403 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 263 292 | 441 613 | 320 603 |
| Resultat e. fin. poster | 251 454 | 431 332 | 320 433 |
| Resultat före skatt | 191 454 | 322 332 | 238 533 |
| Årets resultat | 150 314 | 254 732 | 187 919 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 172 030 | 575 946 | 93 164 |
| Omsättningstillgångar | 1 067 303 | 588 984 | 421 309 |
| Kassa & bank | 604 112 | 175 956 | 252 900 |
| Summa tillgångar | 1 239 333 | 1 164 930 | 514 473 |
| Eget kapital | 287 964 | 467 651 | 212 919 |
| Långfristiga skulder | 124 193 | 153 608 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 576 276 | 352 771 | 219 654 |
| Soliditet (%) | 39,3 % | 53,2 % | 54,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 4,1 % jämfört med 2024, till 2,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 150 tkr, en nettomarginal på 6,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 39,3 % vid årets slut, ned från 54,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 63 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−5,9 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
52,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
578 tkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-04-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2025-03-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2024-03-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Landskrona
Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.
- 1413 Bryggkultur ABAB
- 2 Touch Beauty Lounge ABAB
- 24 Wash ABAB
- 261 Consulting ABAB
- 261 Ekonomi ABAB
- 261 Invest ABAB
- 261 Solutions ABAB
- 2Boman ABAB