Aktivt företag
VBO Riv & Service AB
Översikt
Bolaget skall bedriva bygg, rivning och därmed förenlig verksamhet inom bygg samt verka som konsult inom byggverksamhet.
- Registrerat
- 16 juni 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43110 Rivning av hus och byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kvarnvägen 1A
- C/o
- c/o Liera Redovisning
- Postnummer & ort
- 44557 SURTE
- Registrerat namn
- VBO Riv & Service ABReg 2022-11-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,0 mkr
▼ 16,8 %Årets resultat
70 kr
▼ 99,6 %Tillgångar
102 tkr
▼ 62,6 %Eget kapital
52 tkr
▼ 46,5 %Soliditet
50,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
14 tkr
▼ 32,0 %Totala skulder
51 tkr
▼ 71,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 022 891 | 1 228 973 | 208 340 | - |
| Övriga externa kostnader | 200 795 | 228 087 | - | - |
| Personalkostnader | 792 245 | 866 684 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 6 623 | 28 954 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 6 074 | 29 112 | 69 461 | −1 786 |
| Resultat före skatt | 6 074 | 29 112 | - | - |
| Årets resultat | 70 | 18 604 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 102 484 | 274 078 | - | - |
| Kassa & bank | 14 004 | 20 594 | - | - |
| Summa tillgångar | 102 484 | 274 078 | - | - |
| Eget kapital | 51 658 | 96 588 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 50 826 | 177 490 | - | - |
| Soliditet (%) | 50,4 % | 35,2 % | 64,4 % | 60,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 16,8 % jämfört med 2024, till 1,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 70 kr, en nettomarginal på 0,0 %.
- Soliditeten var 50,4 % vid årets slut, ned från 60,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, rivning av hus och byggnader (SNI 43110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−16,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+121,6 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
2,02
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
511 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-10-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-11-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-12-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Surte
Andra registrerade bolag med säte i Surte.
- A Sporre konsult och förvaltnings ABAB
- AGT Bil ABAB
- Aktiebolaget Two Ties Brewing CompanyAB
- Al Zaem ABAB
- Alba Mark ABAB
- Alba Trucks ABAB
- Ale Betongborrning ABAB
- Ale Fastighetsförvaltning ABAB