Vensryd Maskin & Lantbruk AB
Översikt
Bolaget ska utföra tjänster inom lantbruk och entreprenad inom växtodling, både uthyrning av personal samt med egna lantbruk- och anläggningsmaskiner. Bolaget kan bedriva egen växtodling samt ha egen djurhållning. Bolaget kan bedriva bygg- och anläggningstjänster. Handel med djur, lantbruk- och anläggningsmaskiner. Handel med värdepapper.
- Registrerat
- 6 december 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01110 Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter
- Bransch (SNI)
- SNI 01610 Stödverksamhet avseende växtodling
- Bransch (SNI)
- SNI 01620 Stödverksamhet avseende husdjursskötsel
- Bransch (SNI)
- SNI 81230 Annan rengöring
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skärtorp 110
- Postnummer & ort
- 24192 ESLÖV
- Registrerat namn
- Vensryd Maskin & Lantbruk ABReg 2022-12-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 769 527 | 2 558 476 | 1 161 229 |
| Övriga externa kostnader | 878 048 | 1 185 247 | 162 444 |
| Personalkostnader | 381 696 | 325 908 | 312 655 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 585 047 | 250 246 | 544 164 |
| Resultat e. fin. poster | 571 037 | 242 544 | 539 309 |
| Resultat före skatt | 427 874 | 242 544 | 539 309 |
| Årets resultat | 339 400 | 192 940 | 428 183 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 3 382 880 | 603 010 | 612 051 |
| Omsättningstillgångar | 2 456 380 | 1 805 494 | 478 866 |
| Kassa & bank | 1 310 016 | 656 384 | 205 330 |
| Summa tillgångar | 5 839 260 | 2 408 504 | 1 090 917 |
| Eget kapital | 985 523 | 646 123 | 453 183 |
| Långfristiga skulder | 3 359 942 | 539 953 | 282 330 |
| Kortfristiga skulder | 1 350 632 | 1 222 428 | 355 404 |
| Soliditet (%) | 19,0 % | 27,0 % | 42,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 8,2 % jämfört med 2024, till 2,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 339 tkr, en nettomarginal på 12,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 19,0 % vid årets slut, ned från 42,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 49 % av bolagen med samma huvudbransch, odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter (SNI 01110). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Eslöv
Andra registrerade bolag med säte i Eslöv.
- 21Cuts ABAB
- 8 Hektar ABAB
- 90 Invest ABAB
- A-kaminer ABAB
- A. Andersson Byggkonsult ABAB
- A.K.N. Invest ABAB
- A&M Bilverkstad i Eslöv KommanditbolagKB
- AA Sollers Konsult ABAB