Aktivt företag

Vent Solve AB

AB Org.nr 5590286521
← Tillbaka

Översikt

Installation av ventilationsanläggningar inom byggnadsbranschen och därmed förenliga verksamheter.

Registrerat
1 oktober 2015
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43222 Ventilationsarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
26152 LANDSKRONA
Registrerat namn
Vent Solve ABReg 2015-10-01

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,3 mkr
▼ 5,8 %
Årets resultat
182 tkr
▼ 26,8 %
Tillgångar
727 tkr
▲ 2,8 %
Eget kapital
643 tkr
▲ 0,3 %
Soliditet
88,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
477 tkr
▼ 12,7 %
Totala skulder
85 tkr
▲ 26,4 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 316 511 1 397 406 1 447 722 1 183 000 1 203 000
Övriga externa kostnader 337 691 401 585 356 523 - -
Personalkostnader 745 916 683 136 683 156 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 229 262 312 685 255 970 - -
Resultat e. fin. poster 229 826 314 118 256 793 247 000 339 000
Resultat före skatt 229 826 314 118 256 793 - -
Årets resultat 181 907 248 468 203 571 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 727 441 707 872 628 716 - -
Kassa & bank 477 234 546 641 426 845 - -
Summa tillgångar 727 441 707 872 628 716 - -
Eget kapital 642 896 640 989 572 521 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 84 545 66 883 56 195 - -
Soliditet (%) 88,0 % 91,0 % 91,0 % 91,0 % 82,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,4 mkr (2023) till 1,3 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 182 tkr, en nettomarginal på 13,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 88,0 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,6 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 31 % av bolagen med samma huvudbransch, ventilationsarbeten (SNI 43222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−5,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
28,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,60
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Vent Solve AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-22 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-13 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-14 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-01 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-01-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-01-18 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-03-31 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Landskrona

Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.

Alla företag i Landskrona →