Aktivt företag

Ventilationsbolaget i Stockholm AB

AB Org.nr 5591693485
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska utföra ventilationsarbeten, bedriva fastighetsförvaltning samt äga och förvalta värdepapper och kapital och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
28 augusti 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43222 Ventilationsarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Ekviken 5
Postnummer & ort
64593 STRÄNGNÄS
Registrerat namn
Ventilationsbolaget i Stockholm ABReg 2018-09-26

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
3,8 mkr
▲ 95,2 %
Årets resultat
845 tkr
▲ 133,3 %
Tillgångar
2,8 mkr
▼ 9,3 %
Eget kapital
2,4 mkr
▲ 54,0 %
Soliditet
87,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,7 mkr
▼ 32,4 %
Totala skulder
362 tkr
▼ 75,8 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 3 795 842 1 944 582 2 791 913 2 409 000 3 180 000
Övriga externa kostnader 254 568 303 770 174 873 - -
Personalkostnader 564 165 583 680 556 889 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 062 922 413 706 610 372 - -
Resultat e. fin. poster 1 066 504 474 329 625 409 551 000 678 000
Resultat före skatt 1 066 504 474 329 625 409 - -
Årets resultat 844 752 362 162 494 680 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 58 077 86 238 64 727 - -
Omsättningstillgångar 2 713 634 2 971 188 2 505 197 - -
Kassa & bank 1 717 873 2 542 566 2 170 111 - -
Summa tillgångar 2 771 711 3 057 426 2 569 924 - -
Eget kapital 2 410 172 1 565 421 2 403 259 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 361 539 1 492 005 166 665 - -
Soliditet (%) 87,0 % 51,2 % 93,5 % 75,4 % 77,3 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 95,2 % jämfört med 2024, till 3,8 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 845 tkr, en nettomarginal på 22,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 87,0 % vid årets slut, upp från 75,4 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,5 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 61 % av bolagen med samma huvudbransch, ventilationsarbeten (SNI 43222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
28,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
22,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+95,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
35,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,8 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Ventilationsbolaget i Stockholm AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-23 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-18 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-06 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-01 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-22 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-15 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Strängnäs

Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.

Alla företag i Strängnäs →