Aktivt företag
Ventilationsexpressen AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Företaget ska bedriva försäljning av ventilationsprodukter, köksartiklar och dylikt gentemot både privatpersoner och företag.
- Registrerat
- 21 april 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46842 Partihandel med VVS-varor
- Bransch (SNI)
- SNI 47553 Detaljhandel via internet eller postorder med möbler, belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hova 205
- Postnummer & ort
- 45191 UDDEVALLA
- Registrerat namn
- Ventilationsexpressen ABReg 2020-04-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,2 mkr
▼ 10,8 %Årets resultat
106 tkr
▲ 15,5 %Tillgångar
792 tkr
▼ 15,9 %Eget kapital
572 tkr
▲ 22,8 %Soliditet
72,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
40 tkr
▼ 84,4 %Totala skulder
219 tkr
▼ 53,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 171 222 | 5 795 318 | 9 421 124 | 6 006 744 | 1 920 088 |
| Övriga externa kostnader | 576 087 | 564 422 | 590 448 | 493 211 | 247 236 |
| Personalkostnader | 69 711 | 218 474 | 548 649 | 352 044 | 67 151 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 138 343 | 117 308 | 162 014 | 200 249 | 38 241 |
| Resultat e. fin. poster | 135 700 | 116 124 | 161 320 | 198 251 | 37 922 |
| Resultat före skatt | 135 700 | 116 124 | 161 320 | 198 251 | 37 922 |
| Årets resultat | 106 207 | 91 961 | 128 089 | 157 124 | 28 992 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 350 000 | 230 000 | 120 000 | 15 000 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 441 720 | 711 461 | 1 554 615 | 1 228 163 | 580 523 |
| Kassa & bank | 39 542 | 253 468 | 673 433 | 843 485 | 225 507 |
| Summa tillgångar | 791 720 | 941 461 | 1 674 615 | 1 243 163 | 580 523 |
| Eget kapital | 572 372 | 466 165 | 374 204 | 246 116 | 88 992 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 219 348 | 475 296 | 1 300 411 | 997 047 | 491 531 |
| Soliditet (%) | 72,3 % | 49,5 % | 22,3 % | 19,8 % | 15,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 9,4 mkr (2023) till 5,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 106 tkr, en nettomarginal på 2,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 72,3 % vid årets slut, upp från 19,8 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med vvs-varor (SNI 46842). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−10,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−4,9 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
18,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
5,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-07-31)
Registrerad: 2026-02-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-07-31)
Registrerad: 2025-01-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-07-31)
Registrerad: 2024-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-07-31)
Registrerad: 2022-11-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uddevalla
Andra registrerade bolag med säte i Uddevalla.
- 12iD ABAB
- 24-Sju Snabbköp Butik nr 77 ABAB
- 2graf ABAB
- 348 Drott ABAB
- 3J Holding i Uddevalla ABAB
- 3lab ABAB
- 4 Wheel Film ABAB
- 411 Media ABAB