Aktivt företag
Ventilationsmontage i Norrköping Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva ventilation- och plåtslageriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 maj 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43411 Takarbeten av plåt
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sundeliusgatan 5
- C/o
- c/o Ventilationsmontage i Norrköping AB
- Postnummer & ort
- 60235 NORRKÖPING
- Registrerat namn
- Ventilationsmontage i Norrköping AktiebolagReg 1994-01-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
65 tkr
▼ 11,4 %Årets resultat
-21 tkr
▲ 7,2 %Tillgångar
216 tkr
▼ 19,3 %Eget kapital
202 tkr
▼ 9,3 %Soliditet
93,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
174 tkr
▼ 27,5 %Totala skulder
14 tkr
▼ 68,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 64 679 | 72 967 | 382 298 | 609 000 | 180 000 |
| Övriga externa kostnader | 43 629 | 46 951 | 38 419 | - | - |
| Personalkostnader | 1 000 | 0 | 200 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −20 819 | −22 466 | 47 144 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −20 709 | −22 318 | 44 771 | 69 000 | −6 000 |
| Resultat före skatt | −20 709 | −22 318 | 44 771 | - | - |
| Årets resultat | −20 709 | −22 318 | 35 028 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 397 | 2 843 | 2 365 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 213 034 | 265 408 | 266 700 | - | - |
| Kassa & bank | 173 759 | 239 736 | 263 154 | - | - |
| Summa tillgångar | 216 431 | 268 251 | 269 065 | - | - |
| Eget kapital | 202 263 | 222 972 | 245 290 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 14 168 | 45 279 | 23 775 | - | - |
| Soliditet (%) | 93,5 % | 83,1 % | 91,2 % | 29,2 % | 92,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 21 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 93,5 % vid årets slut, upp från 29,2 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 2 % av bolagen med samma huvudbransch, takarbeten av plåt (SNI 43411). Se de största bolagen i branschen
Genomsnittlig tillväxt
−22,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−10,2 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Jämför Ventilationsmontage i Norrköping Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2026-01-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2025-01-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2024-01-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2023-01-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2022-01-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2021-01-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Norrköping
Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.
- (a) Little Mandarin HandelsbolagHB
- 011 Allservice ABAB
- 0524 Invest ABAB
- 1 A Lindalens Omsorg i Norrköping ABAB
- 1 EL ABAB
- 1/2 portion ABAB
- 10 KL Konsultlager ABAB
- 2 B Curious ABAB