Aktivt företag
Vertrieb AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom sälj, marknadsföring och företagsutveckling.
- Registrerat
- 11 mars 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 33150 Reparation och underhåll av civila fartyg och båtar
- Bransch (SNI)
- SNI 81230 Annan rengöring
- Bransch (SNI)
- SNI 50201 Reguljär sjötrafik över hav och kust av gods
- Bransch (SNI)
- SNI 33120 Reparation och underhåll av maskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Svinninge Marina
- Postnummer & ort
- 18492 ÅKERSBERGA
- Registrerat namn
- Vertrieb ABReg 2020-03-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
5,2 mkr
▲ 45,2 %Årets resultat
106 tkr
▼ 77,2 %Tillgångar
3,8 mkr
▲ 203,1 %Eget kapital
187 tkr
▲ 131,4 %Soliditet
4,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
879 kr
▼ 99,2 %Totala skulder
3,6 mkr
▲ 208,0 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 192 994 | 3 577 344 | 2 506 530 | 2 091 204 | 1 499 096 |
| Övriga externa kostnader | 1 026 663 | 639 816 | 788 554 | 568 254 | 494 243 |
| Personalkostnader | 2 816 729 | 1 990 608 | 1 718 847 | 1 231 082 | 740 737 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 279 686 | 566 065 | −365 820 | −43 996 | 78 481 |
| Resultat e. fin. poster | 145 631 | 508 316 | −395 083 | −49 852 | 77 173 |
| Resultat före skatt | 145 631 | 508 316 | −372 583 | −49 852 | 54 673 |
| Årets resultat | 105 944 | 463 798 | −372 583 | −55 912 | 40 639 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 289 007 | 245 774 | 97 107 | 175 458 | 33 581 |
| Omsättningstillgångar | 532 136 | 1 015 006 | 201 247 | 415 116 | 233 664 |
| Kassa & bank | 879 | 108 753 | 36 111 | 192 601 | 185 500 |
| Summa tillgångar | 3 821 144 | 1 260 780 | 298 354 | 590 574 | 267 246 |
| Eget kapital | 186 561 | 80 617 | −383 181 | −10 597 | 45 315 |
| Långfristiga skulder | 310 964 | 379 824 | 366 743 | 125 775 | - |
| Kortfristiga skulder | 3 323 618 | 800 339 | 314 793 | 452 897 | 199 430 |
| Soliditet (%) | 4,9 % | 6,4 % | -128,4 % | 1,2 % | 23,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 1,5 mkr (2022) till 5,2 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 106 tkr, en nettomarginal på 2,0 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 4,9 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,16).
- Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av civila fartyg och båtar (SNI 33150). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+45,2 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+36,4 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
56,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,16
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-01-31)
Registrerad: 2026-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-01-31)
Registrerad: 2025-03-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-01-31)
Registrerad: 2024-08-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-01-31)
Registrerad: 2023-07-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-01-31)
Registrerad: 2022-03-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-01-31)
Registrerad: 2021-08-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Åkersberga
Andra registrerade bolag med säte i Åkersberga.
- &Svartén ABAB
- 08 Fastighetstjänst ABAB
- 1:100 Interiör ABAB
- 184 Bygg & Renovering ABAB
- 2 x Holm ABAB
- 24Seven Communication ABAB
- 2Bror ABAB
- 2motiv8 ABAB