Aktivt företag
Vesum Jordbruksdrift AB
Översikt
Bolaget ska bedriva jordbruk samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 maj 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01500 Blandat jordbruk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vesumsvägen 374 22
- Postnummer & ort
- 24592 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Vesum Jordbruksdrift ABReg 2022-05-19
- Registrerat namn
- Åkrar och himmelReg 2025-03-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,8 mkr
▲ 17,7 %Årets resultat
654 tkr
▲ 81,7 %Tillgångar
5,0 mkr
▲ 10,9 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 112,2 %Soliditet
39,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
414 tkr
▲ 7,4 %Totala skulder
2,8 mkr
▼ 10,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 4 818 353 | 4 093 880 | 4 864 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 426 838 | 2 128 368 | - |
| Personalkostnader | 7 004 | 6 615 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 688 312 | 557 351 | - |
| Resultat e. fin. poster | 924 757 | 758 986 | 662 000 |
| Resultat före skatt | 764 757 | 398 986 | - |
| Årets resultat | 653 775 | 359 824 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 3 329 942 | 2 934 502 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 700 268 | 1 601 759 | - |
| Kassa & bank | 413 776 | 385 434 | - |
| Summa tillgångar | 5 030 210 | 4 536 261 | - |
| Eget kapital | 1 236 383 | 582 608 | - |
| Långfristiga skulder | 2 080 890 | 2 030 890 | - |
| Kortfristiga skulder | 752 937 | 1 122 763 | - |
| Soliditet (%) | 39,7 % | 26,8 % | 14,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 17,7 % jämfört med 2024, till 4,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 654 tkr, en nettomarginal på 13,6 %.
- Soliditeten var 39,7 % vid årets slut, upp från 14,7 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, blandat jordbruk (SNI 01500). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+17,7 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
52,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-11-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-09-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-10-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB