Aktivt företag
VeTeR AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Köp, försäljning och uthyrning av nya och begagnade fordon såsom bilar, lätta lastbilar, båtar, motorcyklar och mopeder samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 juni 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 77110 Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 138
- Postnummer & ort
- 75104 UPPSALA
- Registrerat namn
- VeTeR ABReg 2019-06-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,8 mkr
▲ 0,5 %Årets resultat
176 tkr
▲ 1645,8 %Tillgångar
1,1 mkr
▲ 11,0 %Eget kapital
298 tkr
▲ 144,5 %Soliditet
41,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
416 tkr
▲ 180,0 %Totala skulder
608 tkr
▼ 8,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 825 991 | 3 807 348 | 3 471 422 | 2 862 921 | 2 523 225 |
| Övriga externa kostnader | 183 571 | 218 551 | 1 860 928 | 1 608 457 | 2 244 105 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 189 047 | 148 615 | −164 517 | −154 777 | 385 211 |
| Resultat e. fin. poster | 189 415 | 149 406 | −164 464 | −155 092 | 378 942 |
| Resultat före skatt | 198 082 | 10 100 | −164 464 | 11 851 | 166 492 |
| Årets resultat | 176 327 | 10 100 | −164 464 | 11 851 | 128 867 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 445 721 | 539 260 | 810 293 | 783 557 | 662 232 |
| Omsättningstillgångar | 655 348 | 452 880 | 559 949 | 589 832 | 489 768 |
| Kassa & bank | 416 197 | 148 657 | 219 440 | 53 414 | 137 624 |
| Summa tillgångar | 1 101 069 | 992 140 | 1 370 242 | 1 373 389 | 1 152 000 |
| Eget kapital | 298 334 | 122 007 | 111 907 | 276 371 | 264 519 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 3 632 |
| Kortfristiga skulder | 608 366 | 667 097 | 1 194 605 | 1 033 288 | 653 176 |
| Soliditet (%) | 41,1 % | 28,5 % | 11,9 % | 23,8 % | 38,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 467 tkr (2020) till 3,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 176 tkr, en nettomarginal på 4,6 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 41,1 % vid årets slut, upp från 23,8 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 76 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon (SNI 77110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+11,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
59,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB