Aktivt företag
Veterinär Amanda Vesterinen Artell AB
Översikt
Företaget kommer bedriva veterinärverksamhet inom husdjur, häst och lantbruksdjur.
- Registrerat
- 4 oktober 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 75000 Veterinärverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 01430 Uppfödning av hästar och andra hästdjur
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Helgarö by 5
- Postnummer & ort
- 64592 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Veterinär Amanda Vesterinen Artell ABReg 2022-10-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,9 mkr
▲ 124,0 %Årets resultat
625 tkr
▲ 189,9 %Tillgångar
2,6 mkr
▲ 122,8 %Eget kapital
1,0 mkr
▲ 73,2 %Soliditet
57,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
925 tkr
▲ 97,5 %Totala skulder
970 tkr
▲ 168,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 905 477 | 1 296 963 | 1 457 460 |
| Övriga externa kostnader | 227 113 | 144 570 | 104 698 |
| Personalkostnader | 756 971 | 417 620 | 403 004 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 198 448 | 363 901 | 568 632 |
| Resultat e. fin. poster | 1 196 044 | 363 624 | 568 066 |
| Resultat före skatt | 789 161 | 272 624 | 428 066 |
| Årets resultat | 625 144 | 215 655 | 339 754 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 738 433 | 360 031 | 287 191 |
| Omsättningstillgångar | 1 874 731 | 812 702 | 507 591 |
| Kassa & bank | 925 323 | 468 571 | 278 385 |
| Summa tillgångar | 2 613 164 | 1 172 733 | 794 782 |
| Eget kapital | 1 005 553 | 580 409 | 364 754 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 969 728 | 361 324 | 290 028 |
| Soliditet (%) | 57,9 % | 65,1 % | 59,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 124,0 % jämfört med 2024, till 2,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 625 tkr, en nettomarginal på 21,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 57,9 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 68 % av bolagen med samma huvudbransch, veterinärverksamhet (SNI 75000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
41,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
21,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+124,0 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
62,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,93
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Jämför Veterinär Amanda Vesterinen Artell AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-08-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB