Aktivt företag
VetHelp Northern Europe AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-10
Operationsutrustning för veterinärer.
- Registrerat
- 15 oktober 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46110 Provisionshandel med jordbruksråvaror, levande djur, textilråvaror och textilhalvfabrikat
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Krutvägen 4
- C/o
- C/o Irena Ermenc Mende
- Postnummer & ort
- 19255 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- VetHelp Northern Europe ABReg 2018-10-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
523 tkr
▲ 3,3 %Årets resultat
119 tkr
▲ 6,0 %Tillgångar
571 tkr
▼ 35,1 %Eget kapital
286 tkr
▼ 38,8 %Soliditet
81,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
64 tkr
▼ 88,5 %Totala skulder
62 tkr
▼ 74,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 523 092 | 506 391 | 354 054 | 446 071 | 329 882 |
| Övriga externa kostnader | 86 591 | 95 599 | 90 103 | 104 074 | 147 043 |
| Personalkostnader | 0 | 6 686 | 868 | 34 189 | 81 132 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 203 567 | 186 386 | 506 714 | −274 111 | −73 932 |
| Resultat e. fin. poster | 201 319 | 187 066 | 506 826 | 5 844 | −73 933 |
| Resultat före skatt | 151 319 | 142 066 | 378 857 | 5 844 | 167 |
| Årets resultat | 118 934 | 112 194 | 299 772 | 4 226 | 75 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 571 132 | 880 174 | 675 807 | 186 439 | 284 629 |
| Kassa & bank | 63 654 | 551 479 | 241 038 | 50 505 | 156 794 |
| Summa tillgångar | 571 132 | 880 174 | 675 807 | 186 439 | 284 629 |
| Eget kapital | 286 027 | 467 093 | 354 744 | 54 972 | 50 747 |
| Långfristiga skulder | - | - | 0 | 0 | 197 000 |
| Kortfristiga skulder | 62 231 | 240 207 | 193 094 | 131 467 | 36 882 |
| Soliditet (%) | 81,1 % | 68,7 % | 68,0 % | 29,0 % | 18,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 354 tkr (2023) till 523 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 119 tkr, en nettomarginal på 22,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 81,1 % vid årets slut, upp från 29,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 9,2 gånger om.
Rörelsemarginal
38,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
22,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+12,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
41,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
9,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-04-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2025-03-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2024-01-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2022-11-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-09-30)
Registrerad: 2022-02-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Byggkeramik Plattor ABAB
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB
- 2 B Aware ABAB