Aktivt företag
Vextech Holding AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-11
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 mars 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 77330 Uthyrning och leasing av kontorsmaskiner, kontorsutrustning och datorer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Källviksvägen 14
- C/o
- c/o Vextech AB
- Postnummer & ort
- 79152 FALUN
- Registrerat namn
- Vextech Holding ABReg 2019-07-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
238 tkr
▲ 6,8 %Årets resultat
670 tkr
▲ 1197,5 %Tillgångar
3,5 mkr
▲ 23,6 %Eget kapital
2,6 mkr
▲ 2,7 %Soliditet
76,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
757 tkr
▲ 234,9 %Totala skulder
837 tkr
▲ 244,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 238 399 | 223 266 | 140 233 | 89 200 | 67 000 |
| Övriga externa kostnader | 125 839 | 139 876 | 96 531 | 74 341 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 87 982 | 58 812 | 25 808 | 14 859 | - |
| Resultat e. fin. poster | 687 984 | 58 812 | 915 874 | 1 088 701 | 477 000 |
| Resultat före skatt | 687 984 | 58 812 | 915 874 | 1 088 701 | - |
| Årets resultat | 669 861 | 51 629 | 915 874 | 1 088 701 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 415 559 | 2 440 137 | 2 464 715 | 2 408 874 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 064 397 | 375 881 | 237 442 | 264 251 | - |
| Kassa & bank | 757 439 | 226 148 | 180 711 | 74 563 | - |
| Summa tillgångar | 3 479 956 | 2 816 018 | 2 702 157 | 2 673 125 | - |
| Eget kapital | 2 643 067 | 2 573 206 | 2 521 577 | 1 605 703 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 836 889 | 242 812 | 180 580 | 1 067 422 | - |
| Soliditet (%) | 76,0 % | 91,0 % | 93,0 % | 60,0 % | 17,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 140 tkr (2023) till 238 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 670 tkr, en nettomarginal på 281,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 76,0 % vid årets slut, upp från 60,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och leasing av kontorsmaskiner, kontorsutrustning och datorer (SNI 77330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
36,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
281,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+30,4 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
25,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,27
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB