Aktivt företag

ViaLarm i Sverige AB

AB Org.nr 5592260458
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-13

Bolaget skall bedriva försäljning och installation av larm och säkerhetsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
8 november 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46502 Partihandel med elektronikkomponenter
Bransch (SNI)
SNI 43210 Elinstallationer
Bransch (SNI)
SNI 47123 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
Bransch (SNI)
SNI 80090 Övrig säkerhetsverksamhet
Bransch (SNI)
SNI 46431 Partihandel med elektriska hushållsmaskiner och -apparater
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Marsgatan 4
C/o
Wicktorsson
Postnummer & ort
54330 TIBRO
Registrerat namn
ViaLarm i Sverige ABReg 2019-12-09
Registrerat namn
Viasol & Batterimäklarna SverigeReg 2025-09-26
Registrerat namn
Bredbandspartner SverigeReg 2026-03-09

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
8,2 mkr
▼ 16,4 %
Årets resultat
627 tkr
▲ 160,5 %
Tillgångar
2,7 mkr
▲ 24,3 %
Eget kapital
795 tkr
▲ 374,8 %
Soliditet
29,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
888 tkr
▲ 15,1 %
Totala skulder
1,9 mkr
▼ 4,5 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 8 152 503 9 756 982 23 870 082 11 547 000 7 317 000
Övriga externa kostnader 1 403 314 2 108 404 4 891 679 - -
Personalkostnader 2 334 903 2 673 724 7 448 151 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 621 972 −1 020 034 509 939 - -
Resultat e. fin. poster 627 458 −1 036 867 493 311 −151 000 505 000
Resultat före skatt 627 458 −1 036 867 493 311 - -
Årets resultat 627 458 −1 036 867 411 080 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 78 963 56 676 117 719 - -
Omsättningstillgångar 2 661 518 2 148 445 3 188 276 - -
Kassa & bank 887 856 771 650 985 443 - -
Summa tillgångar 2 740 481 2 205 121 3 305 995 - -
Eget kapital 794 890 167 433 704 300 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 1 945 591 2 037 688 2 601 695 - -
Soliditet (%) 29,0 % 7,6 % 21,3 % 27,6 % 32,2 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 23,9 mkr (2022) till 8,2 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 627 tkr, en nettomarginal på 7,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 29,0 % vid årets slut.
  • Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med elektronikkomponenter (SNI 46502). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−16,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−11,0 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
78,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,37
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
7 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför ViaLarm i Sverige AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-20

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-24 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-16 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-03 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Tibro

Andra registrerade bolag med säte i Tibro.

Alla företag i Tibro →