Aktivt företag
Vidalia Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall som föremål för verksamheten idka rörelseverksamhet inom målning, tapetsering, golvbeläggning samt idka handel med böcker och handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 april 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Svanvägen 13
- Postnummer & ort
- 74633 BÅLSTA
- Registrerat namn
- Vidalia AktiebolagReg 1995-12-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
304 tkr
▲ 135,5 %Årets resultat
76 tkr
▲ 44,9 %Tillgångar
278 tkr
▲ 54,0 %Eget kapital
218 tkr
▲ 53,2 %Soliditet
79,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
131 tkr
▲ 147,8 %Totala skulder
60 tkr
▲ 57,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 304 361 | 129 261 | 210 000 | 267 000 |
| Övriga externa kostnader | 87 722 | 89 784 | - | - |
| Personalkostnader | 73 322 | 3 217 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 131 132 | 5 130 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 103 042 | 54 584 | −19 000 | −34 000 |
| Resultat före skatt | 103 042 | 54 584 | - | - |
| Årets resultat | 75 890 | 52 360 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 278 067 | 180 516 | - | - |
| Kassa & bank | 131 034 | 52 882 | - | - |
| Summa tillgångar | 278 067 | 180 516 | - | - |
| Eget kapital | 218 477 | 142 587 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 59 590 | 37 929 | - | - |
| Soliditet (%) | 79,0 % | 79,0 % | 66,0 % | 68,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 135,5 % jämfört med 2024, till 304 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 76 tkr, en nettomarginal på 24,9 %.
- Soliditeten var 79,0 % vid årets slut, upp från 68,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 8 % av bolagen med samma huvudbransch, golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
43,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+135,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
34,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,67
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Bålsta
Andra registrerade bolag med säte i Bålsta.
- 08 Lyft ABAB
- 2 Invest Sverige ABAB
- 2-Con Rental ABAB
- 28 Symbols ABAB
- 2Con Sverige ABAB
- 2TM Capital ABAB
- 2TM Holding ABAB
- 33ans Allservice ABAB