Aktivt företag
Villoeco Hälsohuset AB
Översikt
Hälsokostbutik, detaljhandel på nätet.
- Registrerat
- 10 maj 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47113 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak
- Bransch (SNI)
- SNI 47122 Övrig detaljhandel med brett sortiment
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Södergatan 2L lgh 1401
- C/o
- Lastauskas
- Postnummer & ort
- 19534 MÄRSTA
- Registrerat namn
- Villoeco Hälsohuset ABReg 2024-07-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
686 tkr
▲ 11,7 %Årets resultat
-237 tkr
▲ 64,4 %Tillgångar
1,6 mkr
▲ 0,4 %Eget kapital
53 tkr
▲ 188,8 %Soliditet
3,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
39 tkr
▲ 78598,0 %Totala skulder
1,6 mkr
▼ 6,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 686 311 | 614 364 | 682 198 | 553 691 | 611 490 |
| Övriga externa kostnader | 428 908 | 527 751 | 161 329 | 168 014 | 135 953 |
| Personalkostnader | 0 | 561 551 | 465 867 | 397 191 | 480 173 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −476 329 | −664 429 | 54 220 | 1 605 | −4 636 |
| Resultat e. fin. poster | −477 151 | −665 387 | 53 752 | 1 373 | −4 770 |
| Resultat före skatt | −237 151 | −665 387 | 53 752 | 1 373 | −4 770 |
| Årets resultat | −237 151 | −665 387 | 41 353 | 1 077 | −4 770 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 176 520 | 220 649 | - | 0 | 7 247 |
| Omsättningstillgångar | 1 428 640 | 1 378 439 | 409 222 | 326 248 | 93 865 |
| Kassa & bank | 38 562 | 49 | 66 471 | 6 482 | 74 602 |
| Summa tillgångar | 1 605 160 | 1 599 088 | 409 222 | 326 248 | 101 112 |
| Eget kapital | 53 072 | −59 777 | 105 609 | 64 256 | 63 179 |
| Långfristiga skulder | 4 757 | - | 0 | 16 612 | 10 153 |
| Kortfristiga skulder | 1 547 331 | 1 658 865 | 303 613 | 245 380 | 27 780 |
| Soliditet (%) | 3,3 % | -3,7 % | 25,8 % | 20,0 % | 63,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 11,7 % jämfört med 2023, till 686 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 237 tkr, en nettomarginal på −34,6 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 3,3 % vid årets slut, ned från 20,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,92).
- Omsättningen var högre än hos 56 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak (SNI 47113). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−69,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−34,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+2,9 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
0,92
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Märsta
Andra registrerade bolag med säte i Märsta.
- 1 Frame Stories ABAB
- 2228 Holdings ABAB
- 3 Pall ABAB
- 3C Ceylon ABAB
- 3mari ABAB
- 3S Personal & Transport ABAB
- 7-ans Taxi Märsta ABAB
- 81:an Bistro ABAB