Aktivt företag
Viniles AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom vård och omsorg.
- Registrerat
- 30 januari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 87100 Boende med sjuksköterskevård
- Bransch (SNI)
- SNI 86102 Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Barkarbyvägen 55A
- Postnummer & ort
- 17744 JÄRFÄLLA
- Registrerat namn
- Viniles ABReg 2023-01-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
191 tkr
▼ 69,1 %Årets resultat
31 tkr
▼ 87,3 %Tillgångar
369 tkr
▼ 47,6 %Eget kapital
238 tkr
▼ 42,7 %Soliditet
65,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
300 tkr
▼ 48,3 %Totala skulder
131 tkr
▼ 54,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 191 202 | 618 008 | 606 759 |
| Övriga externa kostnader | 24 823 | 78 757 | 58 391 |
| Personalkostnader | 126 656 | 233 910 | 180 577 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 39 723 | 305 341 | 367 791 |
| Resultat e. fin. poster | 39 892 | 314 098 | 370 699 |
| Resultat före skatt | 39 892 | 314 098 | 370 699 |
| Årets resultat | 31 393 | 246 732 | 294 337 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 369 080 | 704 058 | 568 587 |
| Kassa & bank | 300 432 | 580 648 | 539 754 |
| Summa tillgångar | 369 080 | 704 058 | 568 587 |
| Eget kapital | 238 462 | 416 069 | 319 337 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 130 618 | 287 989 | 249 250 |
| Soliditet (%) | 65,0 % | 59,0 % | 56,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 69,1 % jämfört med 2024, till 191 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 31 tkr, en nettomarginal på 16,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 65,0 % vid årets slut, upp från 56,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, boende med sjuksköterskevård (SNI 87100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
20,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−69,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−43,9 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
13,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,83
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
191 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Järfälla
Andra registrerade bolag med säte i Järfälla.
- +46 Bygg & Håltagning ABAB
- 08 Mark och Bygg ABAB
- 08 Sweden ABAB
- 1 Bygg Sverige ABAB
- 100% Tak ABAB
- 1978 of Sweden ABAB
- 1sign ABAB
- 2.0 Betong ABAB