Aktivt företag
Vinja AB
Översikt
Företaget bedriver konsultverksamhet inom området bokföring och redovisning, utföra uppdrag inom sektorn hushållsnära tjänster samt bedriva korttidsuthyrning av boende för övernattning för turister.
- Registrerat
- 29 november 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 55202 Stug- och rumsuthyrning
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 27199 YSTAD
- Registrerat namn
- Vinja ABReg 2024-06-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
237 tkr
▲ 66,4 %Årets resultat
16 tkr
▲ 182,9 %Tillgångar
164 tkr
▲ 54,1 %Eget kapital
58 tkr
▲ 37,3 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
109 tkr
▲ 66,9 %Totala skulder
106 tkr
▲ 65,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 236 677 | 142 226 | 47 625 | 47 624 |
| Övriga externa kostnader | 124 190 | 58 319 | 27 655 | 27 654 |
| Personalkostnader | 130 463 | 105 817 | 4 116 | 4 116 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 20 010 | 6 884 | 15 854 | 15 854 |
| Resultat e. fin. poster | 20 072 | 7 031 | 15 855 | 15 855 |
| Resultat före skatt | 20 072 | 7 031 | 15 855 | 15 855 |
| Årets resultat | 15 860 | 5 606 | 11 882 | 11 882 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 164 478 | 106 703 | 55 379 | 55 379 |
| Kassa & bank | 109 490 | 65 590 | 43 381 | 43 381 |
| Summa tillgångar | 164 478 | 106 703 | 55 379 | 55 379 |
| Eget kapital | 58 348 | 42 488 | 36 882 | 36 882 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 106 130 | 64 215 | 18 497 | 18 497 |
| Soliditet (%) | - | 39,8 % | 66,6 % | 66,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 66,4 % jämfört med 2024, till 237 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 16 tkr, en nettomarginal på 6,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Omsättningen var högre än hos 29 % av bolagen med samma huvudbransch, stug- och rumsuthyrning (SNI 55202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+66,4 %
2024 till 2025
Balanslikviditet
1,55
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
237 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB