Aktivt företag
Vinköl Vaktel & Viltfågel AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Företaget skall bedriva fågeluppfödning samt försäljning av livsmedel och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 mars 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01472 Uppfödning av fjäderfä, ej äggproduktion
- Bransch (SNI)
- SNI 01471 Äggproduktion (för försäljning)
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vinköl Per Olofsgården 3
- Postnummer & ort
- 53294 SKARA
- Registrerat namn
- Vinköl Vaktel & Viltfågel ABReg 2016-03-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
12 tkr
▲ 5,4 %Årets resultat
-13 tkr
▼ 29,7 %Tillgångar
117 tkr
▼ 10,3 %Eget kapital
102 tkr
▼ 11,5 %Soliditet
88,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
107 tkr
▼ 8,9 %Totala skulder
14 tkr
▼ 0,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 12 196 | 11 571 | 18 567 | 187 288 | 68 898 |
| Övriga externa kostnader | 21 385 | 16 887 | 25 804 | 108 082 | 23 565 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −13 269 | −10 229 | −10 925 | 38 451 | 31 734 |
| Resultat e. fin. poster | −13 267 | −10 227 | −10 927 | 38 417 | 31 734 |
| Resultat före skatt | −13 267 | −10 227 | −10 927 | 38 417 | 31 734 |
| Årets resultat | −13 267 | −10 227 | −10 927 | 38 417 | 31 734 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 0 |
| Omsättningstillgångar | 116 635 | 129 987 | 184 965 | 196 459 | 110 688 |
| Kassa & bank | 107 386 | 117 931 | 167 781 | 170 166 | 45 839 |
| Summa tillgångar | 116 635 | 129 987 | 184 965 | 196 459 | 110 688 |
| Eget kapital | 102 146 | 115 413 | 125 640 | 136 567 | 98 150 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 14 489 | 14 574 | 59 325 | 59 892 | 12 538 |
| Soliditet (%) | 88,0 % | 89,0 % | 68,0 % | 70,0 % | 89,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 13 tkr. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 88,0 % vid årets slut, upp från 70,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 3 % av bolagen med samma huvudbransch, uppfödning av fjäderfä, ej äggproduktion (SNI 01472). Se de största bolagen i branschen
Genomsnittlig tillväxt
−59,8 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
−13,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,05
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-11-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-11-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2023-01-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-10-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2020-12-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Skara
Andra registrerade bolag med säte i Skara.
- A J Ardala ABAB
- A. R. J. Transport AktiebolagAB
- AB Grönlunds TakfalsmaskinAB
- Accent Branding ABAB
- Accentel ABAB
- ACK International ABAB
- ACTING Media i Lidköping ABAB
- ADD4YOuGI-Santi ABAB